Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
30.09.2022 aktualizacja 30.09.2022

Plastik zakwasza oceany

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Zalegający w morzach plastik rozkłada się i uwalnia substancje, które razem z atmosferycznym dwutlenkiem węgla, zakwaszają wodę. To z kolei oznacza zagrożenie dla licznych organizmów.

Naukowcy z Institut de Ciències del Mar w Barcelonie (Hiszpania) ostrzegają przed kolejnymi skutkami zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

„Dzięki naszemu badaniu pokazaliśmy, że silnie w zanieczyszczonych rejonach, na powierzchni, z powodu rozkładu plastiku, pH spada nawet o 0,5. To wartość porównywalna do tej, jaką na koniec XXI w. przewidują najczarniejsze scenariusze antropogenicznych emisji gazów” - alarmuje Cristina Romera-Castillo, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie „Science of the Total Environment”.

Zakwaszenie i zanieczyszczenie plastikiem to dwa największe problemy dzisiejszych oceanów.

Spowodowany dotąd głównie emisją dwutlenku węgla wzrost kwasowości wody utrudnia licznym morskim organizmom wbudowywanie wapnia, w tym koralom, do swoich szkieletów czy skorup.

Jednocześnie do oceanów trafia rocznie kilkanaście milionów ton plastikowych śmieci.

Pod działaniem środowiska, w tym słonecznego światła, plastik się rozkłada.

Jak pokazuje nowe badanie, z samych tworzyw, a także z ich dodatków uwalniają się substancje, które zakwaszają wodę.

Niektóre z tych związków to bowiem właśnie kwasy, ale także np. CO2.

Hiszpańscy badacze zauważyli nowe zagrożenie, kiedy różne rodzaje zawieszonego w wodzie plastiku poddali działaniu stałej temperaturze i promieniowaniu słonecznemu.

Zmierzyli później stężenie uwalnianych substancji oraz kwasowość wody.

Wystarczało 6 dni działania światła słonecznego, aby z mieszanki starych, plastikowych cząstek znalezionych na plaży uwolniły się organiczne substancje, które znaczące zakwasiły wodę.

Inne wyniki przyniosły eksperymenty z nowymi cząstkami polistyrenu i niskiej gęstości polietylenu. Wykonuje się z nich np. torby czy opakowania.

Podobnie, jak biodegradowalne tworzywa, te plastiki nie uwalniały znaczących ilości obniżających pH substancji.

„Rezultaty te wskazują, że starszy plastik wpływa na kwasowość wody znacznie silniej, niż nowy. To powód do niepokoju, ponieważ większość plastiku obecnego w morzu, niezależnie jego jest typu, ulega już degradacji” - zwraca uwagę dr Romera-Castillo.

Więcej informacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969722057825 (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024