Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2022
PL EN
21.09.2022 aktualizacja 21.09.2022

Na ISS wystartowała z Bajkonuru rakieta z dwoma Rosjanami i Amerykaninem

EPA/YURI KOCHETKOV  21.09.2022 EPA/YURI KOCHETKOV 21.09.2022

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała w środę rosyjska rakieta nośna Sojuz-2.1, która wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dwóch Rosjan i jednego Amerykanina - podała agencja AFP, powołując się na komunikat Roskosmosu.

Rakieta wyniosła w kosmos rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-22, na pokładzie którego są rosyjscy kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Pietielin oraz amerykański astronauta Francisco Rubio. Ich misja na ISS potrwa 188 dni.

"Stabilność jest dobra (...), załoga czuje się dobrze” – powiedział komentator NASA po starcie, transmitowanym na żywo na stronach amerykańskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Pod koniec lipca Jurij Borisow, nowy szef rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskosmos, poinformował, że Rosja po 2024 r. opuści ISS i będzie budować swoją stację orbitalną.

Tego samego dnia USA oświadczyły, że Rosja formalnie nie powiadomiła Waszyngtonu o zamiarze wycofania się z ISS, ale Biały Dom bada możliwości złagodzenia wpływu braku Rosjan na stację.

Obecnie w projekcie biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, a także część krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

zm/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022