Projekt rozporządzenia ws. gatunków obcych zagrażających UE i Polsce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Projekt rozporządzenia ws. inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla środowiska naturalnego w Unii Europejskiej oraz w Polsce opublikowano w poniedziałek na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Napisano, że zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia listę inwazyjnych gatunków obcych („IGO”) stwarzających zagrożenie dla UE oraz Polski i podlegających szybkiej eliminacji.

Regulacja - jak zaznaczono - wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne w Polsce, a także w państwach sąsiednich "przez ustalenie skutecznych, proporcjonalnych i ekonomicznie uzasadnionych działań eliminujących IGO na etapie wczesnej inwazji lub poddające je działaniom zaradczym w przypadku inwazji na szeroką skalę". Wskazano, że IGO wypierają z lokalnych ekosystemów rodzime gatunki, wpływając negatywnie na stan środowiska oraz na branże gospodarki, których funkcjonowanie powiązane jest z równowagą ekologiczną. Podkreślono, że oczekiwanym efektem rekomendowanych rozwiązań jest zminimalizowanie negatywnego wpływu wybranych IGO na rodzimą przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie.

Napisano, że na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii znalazło się 88 gatunków, a na liście IGO groźnych dla Polski jest 19 gatunków. Są to - jak wskazano - gatunki roślin i zwierząt, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. W rozporządzeniu określono również rodzaje działań zaradczych, które mogą być podejmowane w celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów zdegradowanych lub zniszczonych przez IGO, a także zawarto "warunki przeprowadzania działań zaradczych". Zaznaczono, że wymienione w projekcie rozporządzenia działania zaradcze będą służyły kontroli, eliminacji lub izolacji IGO. (PAP)

ewes/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera