Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2022
PL EN
16.09.2022 aktualizacja 16.09.2022

Jak zmiany klimatu wpłyną na drzewa? Badać to będzie nowe Centrum Biologii Lasu na UAM

fot. Adrian Wykrota fot. Adrian Wykrota

Wpływ zmian klimatu na reprodukcję drzew będą badać naukowcy w nowopowstającym Centrum Biologii Lasu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Czas jest idealny - wysiłek ostatniego pokolenia naukowców zaowocował zwiększona dostępnością danych - mówi prof. Michał Bogdziewicz, który pokieruje pracami Centrum.

"Zmiany klimatyczne wywierają ogromną presję na lasy całego świata. Intensywne susze zwiększają wrażliwość drzew na inne niesprzyjające czynniki, powodując masową śmiertelność drzew" – wyjaśnia prof. Bogdziewicz.

Jak opowiada, do tej pory naukowcy skupiali się głównie na badaniach przeżywalności drzew oraz czynnikach wpływających na ich wzrost. "Biologia produkcji nasion jest dużo słabiej poznana - w znacznej mierze dlatego, że jej mierzenie jest trudne, wymaga długotrwałego wysiłku, wykonywania pomiarów przez kilkanaście a najlepiej kilkadziesiąt lat. Jednak to właśnie od zdolności reprodukcyjnych lasów zależy ich przyszłość. W Centrum Biologii Lasów zajmiemy się wypełnianiem tej luki w wiedzy" - tłumaczy prof. Bogdziewicz.

Centrum Biologii Lasu będzie korzystać z danych na temat reprodukcji nasion z całego świata. Dane te obejmują setki gatunków roślin i dziesiątki lat – dzięki czemu będzie mogła poszukiwać sygnałów efektów globalnego ocieplenia klimatu. Naukowcy chcą zidentyfikować gatunki i miejsca, które są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu.

Centrum rozpocznie działalność w styczniu przyszłego roku na Wydziale Biologii UAM, a finansowane będzie głównie z funduszy europejskich (grant European Research Council "ForestFuture"), oraz środków UAM. Centrum będzie prowadzić także badania finansowane z NCN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022