WHO odradza stosowanie przeciwciał u osób z COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opartych na przeciwciałach leków - sotrovimabu i casirivimabu/imdevimabu - nie powinno się stosować u osób z COVID-19 - ogłosili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najprawdopodobniej nie zadziałają one na obecne warianty koronawirusa.

Koronawirus nieustannie się zmienia, ewoluuje też wiedza na jego temat. Dlatego eksperci sukcesywnie zmieniają zalecenia odnośnie leczenia COVID-19. WHO wydała właśnie nowe rekomendacje.

Na bazie najnowszych badań Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowanie zaleciła rezygnację z używania otrovimabu i casirivimabu/imdevimabu, ponieważ raczej nie działają one na obecnie krążące warianty zarazka.

Sotrovimab i casirivimab/imdevimab to dwa leki, które zawierają przeciwciała skierowane przeciwko białku kolca SARS-Cov-2 z potencjałem neutralizowania zdolności wirusa do zakażania komórek. Wcześniej środki te były przez WHO warunkowo zalecane do stosowania.

Jednocześnie organizacja warunkowo rekomenduje stosowanie remdisiviru u pacjentów z ciężkim COVID-19.

Wydała też warunkową rekomendację niepodawania tego leku u osób krytycznie chorych.

Te zalecenia oparte są na badaniach z udziałem ponad 7 tys. pacjentów, które pokazały 13 zgonów mniej na 1000 osób ciężko chorych otrzymujących remdisivir i 34 zgony więcej na 1000 pacjentów chorych krytycznie.

Eksperci uznali korzyści z podawania remdisiviru za skromne, a pewność wyników odnośnie śmiertelności i konieczności stosowania mechanicznej wentylacji za umiarkowaną.

Stąd warunkowe zalecenie stosowania tego środka.

WHO jednocześnie stwierdziła, że w leczeniu COVID-19 stosowane wcześniej w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) leki blokujące interleukinę 6 - tocilizumab lub sarilumab - mogą być łączone z innym środkiem przeciw RZS - baricitinibem, obok podawania przeciwzapalnych kortykosteroidów u osób ciężko i krytycznie chorych.

To zalecenie oparte zostało na wysokiej jakości dowodach wskazujących na korzyści odnośnie przeżywalności pacjentów przyjmujących baricitinib, przy minimalnych lub zerowych skutkach ubocznych, gdy podawany on jest z kortykosteroidami i blokerami interleukiny 6.

Jednocześnie WHO zdecydowanie zaleca niestosowanie iwermektyny i hydroksychlorochiny niezależnie od stopnia nasilenia choroby.

Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/news-releases/964745

http://press.psprings.co.uk/bmj/september/covidupdatesept.pdf (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera