Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
15.09.2022 aktualizacja 15.09.2022

Lublin/ Kierunki rozwoju neurologii w Polsce tematem konferencji naukowej w Lublinie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowe metody terapii chorób neurologicznych oraz ich dostępność dla pacjentów, a także kierunki rozwoju neurologii w Polsce – to niektóre tematy konferencji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która potrwa do soboty w Lublinie. W spotkaniach weźmie udział około tysiąca specjalistów z całej Polski.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski uczestniczył w środę w debacie otwierającej siódmą edycję Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która została zorganizowana w Lublinie. Podkreślił, że każda zmiana w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej dotycząca neurologii konsultowana jest ze specjalistami w tej dziedzinie. Nawiązał też do leczenia udarów za pomocą trombektomii mechanicznej w kontekście profilaktyki i diagnostyki udarów.

"Bardzo mocno będziemy pracowali nad zwiększeniem możliwości wykonywania świadczeń, które wcześniej zdiagnozują możliwość udaru i nie doprowadzą do niego, czyli np. chociażby USG tętnic i zrobienie radiologii inwazyjnej czy ewentualnie chirurgii naczyniowej właśnie wcześniej, żeby tych zawałów jednak nie było, bo społeczeństwo się starzeje i tych problemów będzie coraz więcej" – powiedział wiceminister zdrowia.

List do uczestników uroczystości skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyraził nadzieję, że przygotowane na konferencję wykłady, prezentacje prac badawczych, warsztaty przyczynią się do aktualizacji stanu badań, integracji środowiska neurologów, a przede wszystkim – wzrostu konkurencyjności polskiej neurologii na świecie.

"Wobec nieustannego rozwoju diagnostyki, leczenia, profilaktyki, a także terapii chorób układu nerwowego, tematyka konferencji nie traci na aktualności. W związku z postępem w tej dziedzinie medycyny, dyskusje międzynarodowego grona specjalistów jawią się swoistą odpowiedzią na wyzwania stojące przed współczesną neurologią" – zaznaczył w liście Czarnek.

Podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska poinformował o planach utworzenia przy szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego. "To byłaby kompleksowa jednostka łącząca w sobie Katedrę i Klinikę Neurologii z oddziałem poudarowym i oddziałem rehabilitacji poudarowej, z bardzo dobrym zapleczem dydaktycznym, diagnostycznym – włączając biologię molekularną – i to chcemy połączyć z naszą bardzo dobrą i znaną neurochirurgią" – przekazał rektor.

Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak podkreślił, że środowisko medyczne cieszy się, iż "na naszych oczach dokonuje się przełom w neurologii". "Mamy do dyspozycji cudowne leki, czasami takie, które mogą uzdrowić – czyli naprawić błędy natury, czego przykładem jest rdzeniowy zanik mięśni. Cieszymy się, że takie choroby jak stwardnienie rozsiane, padaczka udaje nam się dzięki lekom kontrolować i sprawić, że pacjenci zupełnie normalnie funkcjonują" – zaznaczył prof. Rejdak.

Konferencja, w której udział zadeklarowało około tysiąca uczestników, obejmuje omówienie aktualnych problemów współczesnej neurologii. W trakcie spotkań poruszane będą najważniejsze problemy z dziedziny neurologii, nowe metody diagnostyki i terapii chorób neurologicznych i ich dostępność dla polskich pacjentów, skuteczne procedury rehabilitacji neurologicznej oraz reforma i kierunki rozwoju neurologii w Polsce. Wydarzenie potrwa do soboty w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023