Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
14.09.2022 aktualizacja 14.09.2022

W piątek rozpoczyna się 26. Festiwal Nauki w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W najbliższy piątek – 16 września rozpocznie się 26. Festiwal Nauki w Warszawie. Wydarzenie potrwa do 30 września. Debata otwarcia poświęcona będzie szukaniu odpowiedzi na pytanie „Jakiej energii potrzebujemy?”.

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki odbędzie się 6 debat głównych, 9 wydarzeń specjalnych, 13 spotkań całodniowych, 100 spotkań klubowych (od poniedziałku do piątku), 29 „Wieczorów z nauką", 132 spotkania weekendowe oraz 26 wydarzeń dodatkowych, w tym 13 wystaw. Przygotowano również 22 spotkania dla dzieci, a także 336 lekcji dla młodzieży szkolnej.

Festiwal rozpocznie się w piątek 16 września o godz. 18 debatą główną, której uczestnicy będą rozmawiali o tym, czy dostęp do źródeł energii jest jednym z najważniejszych problemów naszej cywilizacji? Czy powinniśmy postawić na połączenie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej z energetyką jądrową?

Kolejne debaty główne festiwalu będą okazją do szukania odpowiedzi na pytania: jak Covid zmienił świat? Czy średniowiecze było nowoczesne? Co oznacza nowoczesna edukacja?

Wstęp na imprezy jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na niektóre spotkania – odpowiednio oznaczone w programie – obowiązują zapisy. Pełny kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronie Festiwalu Nauki: https://festiwalnauki.edu.pl/program/spotkania 

"Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją. Pokazujemy rolę nauki we współczesnym świecie, użyteczność i piękno naukowych badań i ustaleń, oraz ich praktyczne skutki dla rozwoju gospodarczego i zmian społecznych. Szczególną uwagę zwracamy na dokonania polskich uczonych" - informują organizatorzy wydarzenia.

Festiwalowe spotkania organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat w ramach Festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, co roku też nowe instytucje dołączają do grona organizatorów. W zależności od roku Festiwal obejmuje zasięgiem od 45 tys. do 75 tys. indywidualnych wizyt.

Festiwal Nauki w Warszawie jest najstarszym festiwalem nauki w Polsce. W 1996 r. fizyk i biolog molekularny prof. David Shugar odwiedził festiwal nauki w Edynburgu. Pomysł na festiwal tak mu się spodobał, że zaproponował zorganizowanie podobnego wydarzenia i w Polsce. Udało mu się przekonać do tej idei tyle osób, że już w 1997 r. udało się zorganizować pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie.

Za przykładem warszawskiego festiwalu poszły inne miasta. Teraz w całej Polsce odbywa się regularnie kilkanaście innych festiwali naukowych.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023