W czwartek rusza 25. Dolnośląski Festiwal Nauki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W czwartek 16 września rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Aż do 21 września w 11 miastach Dolnego Śląska odbędzie się ponad 1200 spotkań z naukowcami. Tylko we Wrocławiu chętni mogą wziąć udział w blisko 900 wykładach, warsztatach, pokazach, dyskusjach, wystawach i wycieczkach.

"Festiwal to nie tylko okazja to poważnych rozmów o najnowszych wynalazkach i odkryciach. To także możliwość popatrzenia na naukę z innej strony. Wśród bogatej oferty znajdą się bowiem takie zajęcia, które pokażą, jak czerpać radość z nauki i pod postacią zabaw nauczą czegoś nowego" – podkreślają organizatorzy.

mat. prasowe, DFN
mat. prasowe, DFN

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal Nauka w Polsce.

Organizatorzy DFN zapraszają dzieci i dorosłych do udziału w grach miejskich, wykładach z ekspertami w języku angielskim, popołudniowych spotkaniach z naukowcami. W większości są to zajęcia na żywo. Uczestnicy dowiedzą się m.in. tego: do czego farmaceucie tabliczka mnożenia? Czy adaptacje filmowe dzieł Stanisława Lema mają sens? Czy zje nas SMOG? Na czym polega praca antropologa? Co po nas zostanie – jak jeden gatunek zmienił planetę? Czym są gwiazdy i czy naprawdę spadają? Co w brzuchu burczy? (czyli skąd się biorą alergie pokarmowe i choroby jelit). Odbędą też podróż do świata muzyki hiszpańskiej i latynoskiej albo zaprojektują własną grę planszową.

Informacje na temat wydarzeń festiwalu oraz wyszukiwarkę imprez można znaleźć w aplikacji DFN oraz w serwisie internetowym festiwal.wroc.pl. Tam też publikowane są opisy zajęć oraz zmiany w programie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre jednak należy się wcześniej zarejestrować.

mat. prasowe, DFN

Uroczystą inaugurację festiwalu zaplanowano na czwartek 15 września, kiedy w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się koncert inaugurujący pt. "Liczy się nauka, ale bez muzyki życie byłoby pomyłką…". W programie znajdą się utwory zaaranżowane na trio harfowe, na którego brzmienie składają się dźwięki harfy (Magdalena Just), skrzypiec (Beata Solnicka) i wiolonczeli (Ewa Dymek-Kuś).

Wykład otwarcia pt. "Feminatywy – Pandemia – Ukraina" wygłosi prof. Jan Miodek. W piątek 16 września poprowadzi on również VI Dyktando Wrocławskie, którego uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne.

Uczestnicy mogą posłuchać wielu wykładów, m.in. Zuzanny Wiszniowskiej, nauczycielki języka angielskiego z Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej, która opowie o brytyjskiej rodzinie królewskiej i postara się wyjaśnić, dlaczego fascynuje ona miliony ludzi na całym świecie. "W czasie warsztatu przedstawię wiele ciekawostek związanych z tym tematem i nowe słownictwo za pomocą prezentacji i quizów" - zapowiada prowadząca.

mat. prasowe, DFN
mat. prasowe, DFN

Hasło tegorocznej, 25. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki brzmi: Liczy się Nauka! Tematy związane z matematyką przewijają się w ciągu kolejnych dni. Podczas jednego z tych spotkań Agnieszka Rusiecka z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadzi z młodzieżą licealną warsztat pt. "Czy lekarz powinien umieć liczyć? Rola statystyki w medycynie". "Zajęcia mają na celu wyjaśnienie uczniom, czym jest statystyka i jaka jest jej rola w pracy lekarza. Dzieci dowiedzą się również, jak wygląda praca osoby zbierającej i analizującej dane. W części praktycznej uczniowie będą miały okazję samodzielnie dokonywać pomiarów, tworzyć swoje pierwsze wykresy, a na podstawie zebranych danych szacować nieznane dotąd wartości. Wszystko to okraszone zostanie przykładami i anegdotkami na temat roli statystyki w rozwoju medycyny" - czytamy w zapowiedzi warsztatów.

W ramach Centrum Festiwalowego (w budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej) odbędą się pokazy kół naukowych PWr. Odwiedzających czekają m.in. pokazy interaktywne, gry logiczne, pokazy sportowe, demonstracje robotów i pojazdów, w tym Łazika Marsjańskiego, a także otwarty trening Sumo i judo czy pokaz Aikido. Prezentowane będą wystawy, wynalazki i projekty, w tym osiągnięcia studentów Politechniki Wrocławskiej. Centrum czynne będzie 19, 20 i 21 września w godz. 9-14.

mat. prasowe, DFN
mat. prasowe, DFN

W poniedziałek 19 września odbędzie się natomiast spotkanie "W setną rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza – czy grozi nam katastrofa energetyczna". Ma ono postać debaty oksfordzkiej - która jest sztuką prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, wypowiadania się i słownego pokonywania przeciwnika, prezentującego stanowisko przeciwne. Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki spór na podany wcześniej temat prowadzić będą dwa zespoły: jeden z wrocławskiego liceum - i jeden reprezentujący liceum z regionu. Jeden zespół broni danej tezy, drugi zespół prezentuje antytezę. Debatę ocenia Rada Mędrców, w skład której wejdą przedstawiciele świata nauki, polityki, biznesu i kultury.

Kolejna propozycja DFN to "Naukowe blogowanie – przegląd blogów i vlogów popularnonaukowych dla młodzieży", które odbędzie się (również w poniedziałek 19 września) w Bibliotece Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania przedstawione zostaną "wartościowe blogi popularnonaukowe dla młodzieży, które stanowią atrakcyjną alternatywę i sposób na pogłębianie wiedzy szkolnej" - informują organizatorzy.

mat. prasowe, DFN
mat. prasowe, DFN

Festiwal zwieńczy kolejny koncert, zaplanowany na środę 21 września. Będzie on poświęcony Paulowi Caro – "zapomnianemu kompozytorowi dawnego Wrocławia", który właśnie w tym mieście urodził się, wychował i uczył muzyki (studia muzyczne kontynuował w konserwatorium w Wiedniu, gdzie kształcił się w zakresie kompozycji u Antona Brucknera). Kompozytor tworzył we Wrocławiu, pozostawiając bogatą spuściznę muzyczną, nieznaną nawet badaczom i teoretykom muzyki - przypominają organizatorzy. Sylwetkę muzyka przybliży dr Agnieszka Drożdżewska z Instytutu Muzykologii UWr. Zaplanowany na DFN repertuar nie był dotąd prezentowany ani utrwalony przez jakiekolwiek wydawnictwo. Będzie to zatem światowa premiera.

Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się już po raz 25. Z jego historią można się zapoznać na wystawie plenerowej, mieszczącej się przy ulicy Kuźniczej we Wrocławiu. Wystawa jest czynna w dniach 5-26 września. O początkach DFN opowie też prof. dr hab. Aleksandra Kubicz już podczas inauguracji (15 września). 

PAP - Nauka w Polsce

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera