Historia i kultura

Szczecin/ Fundamenty kościoła w XIII wieku odkryto na Podzamczu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Relikty kościoła z XIII a nie XIV wieku - jak początkowo zakładano - odkryto podczas prac archeologicznych na Rynku Nowym. Świątynia pochodzi z czasów nadania Szczecinowi praw miejskich – poinformował w piątek szczeciński magistrat.

"W 1243 roku szczeciński książę Barnim I nadał patronat nad kościołem i parafią świętego Mikołaja cysterkom z pobliskiego klasztoru pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zaraz po fundacji rozpoczęła się realizacja budynku, którego fundamenty dotrwały do naszych czasów" – poinformował Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski.

Jak przekazano, pod ziemią ukrywał się fragment ściany ze służkami, czyli cienkimi kolumienkami, które zdobią filar podtrzymujący dawniej sklepienie. Ustawione są one na bazach wykonanych z cegieł pokrytych glazurą i ozdobionych charakterystyczni motywami liści zwanych "żabkami".

"Forma tego detalu architektonicznego wskazuje niezbicie, że został on wykonany najpóźniej około połowy XIII wieku" – wyjaśnił Dębowski.

Początkowo zakładano, że pierwotnie kościół został wybudowany z drewna, a następnie rozebrany i dopiero prowadzone niecałe sto lat później działania doprowadziły do powstania okazałej budowli murowanej, służącej mieszczanom aż do pożaru na początku XIX wieku.

Relikty zostaną teraz zinwentaryzowane i zabezpieczone. Po przekształceniu Rynku Nowego w plac, mają zostać wyeksponowane. Prace archeologiczne potrwają do połowy października, efekty wraz z opracowaniem poznamy do końca 2022 roku.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera