Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
31.08.2022 aktualizacja 31.08.2022

Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na długowieczność, nie tylko geny

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nawet jeśli nie jesteśmy genetycznie predysponowani do długiego życia, możemy je przedłużyć dzięki aktywności fizycznej – wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo "Journal of Aging and Physical Activity”.

Liczne wcześniejsze badania wykazały, że mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia mają związek z wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu. Naukowy z University of California San Diego sprawdzali, czy na większe ryzyko przedwczesnego zgonu osób prowadzący mało aktywny styl życia mogą wpływać genetyczne predyspozycje do długowieczności.

W tym celu objęli badaniem 5446 kobiet (uczestniczek studium Women’s Health Initiative Objective Physical Activity and Cardiovascular Health study – OPACH) w wieku 63 lata i starszych. Przy pomocy akcelerometrów (przyspieszaczy) mierzono ich aktywność fizyczną – częstość, z jaką kobiety się ruszały, intensywność aktywności ruchowej oraz jak dużo czasu spędzały na siedząco. Stan ich zdrowia śledzono od 2012 do 2020 r.

Okazało się, że osoby, które regularnie wykonywały lekkie albo umiarkowane do intensywnych ćwiczenia fizyczne miały niższe ryzyko przedwczesnego zgonu niż osoby mało aktywne – niezależnie od predyspozycji genetycznych do długowieczności. Z kolei spędzanie większej ilości czasu w pozycji siedzącej zwiększało ryzyko przedwczesnego zgonu.

“Nasze badanie wykazało, że nawet jeśli nie masz genetycznych predyspozycji do długowieczności, wciąż możesz wydłużyć sobie życie dzięki korzystnemu stylowi życia, jak na przykład regularna aktywność fizyczna i spędzaniu mniej czasu na siedząco” – skomentował współautor pracy dr Aladdin H. Shadyab. Jak zaznaczył, nawet jeśli geny predysponują nas do długowieczności, regularna aktywność fizyczna wciąż jest kluczowa do wydłużenia życia.

Więcej tutaj i tu. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022