Metabolit kofeiny może hamować rozwój krótkowzroczności

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jeden z metabolitów kofeiny, 7-metyloksantyna (7-MX), może spowalniać rozwój krótkowzroczności u dzieci – wynika z badań opublikowanych przez „British Journal of Ophtamology”.

Naukowcy z Trier Research Laboratories w Danii przeanalizowali dane dotyczące 711 dzieci w wieku od 7 do 15 lat (356 dziewczynek i 355 chłopców) z krótkowzrocznością. 624 z nich przyjmowało tabletki zawierające 7-MX (do 1200 mg dziennie, średnio po 470 mg). Wyniki badań wzroku każdego z dzieci porównywane były przez ponad 3 lata.

Zdiagnozowane wady wzroku wynosiły średnio -2,43 dioptrie, a długość gałki ocznej 24,4 mm.

Przyjmowanie 7-MX było związane ze spowolnieniem procesu pogarszania się wzroku oraz wydłużania gałki ocznej, przy czym wyższe dawki okazywały się bardziej skuteczne.

Naukowcy ustalili, że w przypadku 11-latków leczonych dzienną dawką 1000 mg MX-7 może rozwinąć się wada sięgająca -1,43 D w ciągu kolejnych 6 lat, podczas gdy u rówieśników nieleczonych MX-7 byłoby to - 2,27 D.

Długość gałki ocznej u dzieci leczonych MX-7 w ciągu kolejnych 6 lat zwiększyła się o 0,84mm, a u nieleczonych o 1,01 mm.

U żadnego z dzieci przyjmujących MX-7 nie zaobserwowano skutków ubocznych.

„Dostępne obecnie metody leczenia i kontrolowania wad wzroku nie są w pełni skuteczne i nie chronią dzieci przed rozwojem silnej krótkowzroczności. Jeśli korzyści płynące z przyjmowania 7-MX zostaną potwierdzone podczas randomizowanych badań kontrolowanych, środek ten może okazać się bardzo pomocnym suplementem” – komentują autorzy.

Źródło: bjo.bmj.com/lookup/doi/10.1136/bjo-2021-320920 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera