Nauka dla Społeczeństwa

27.11.2022
PL EN
25.08.2022 aktualizacja 25.08.2022

Psy "płaczą ze szczęścia", gdy wraca ich pan

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Psy, które ponownie spotykają swojego opiekuna reagują wzmożonym wydzielaniem łez – informuje pismo „Current Biology”.

„Odkryliśmy, że psy ronią łzy związane z pozytywnymi emocjami” – mówi Takefumi Kikusui z Azabu University w Japonii, jeden z autorów publikacji (DOI 10.1016/j.kub.2022.07.031). „Odkryliśmy również oksytocynę jako możliwy mechanizm leżący u podstaw (tej reakcji)”.

Psy i ludzi łączą szczególne więzi. Japoński zespół jako pierwszy przyjrzał się wytwarzaniu łez pod wpływem emocji przez najlepszych przyjaciół człowieka.

Kikusui i jego współpracowników zainspirował jeden z dwóch posiadanych przez naukowca pudli - suka, która miała szczenięta 6 lat temu. Gdy karmiła szczenięta, jej oczy stawały się bardziej błyszczące: psie łzy nie spływają, ale pozostają w oczach.

"To podsunęło mi pomysł, że oksytocyna może zwiększyć wydzielanie łez" – wspominał Kikusui. Jak podkreślił, oksytocyna jest znana jako "hormon matczyny" lub "hormon miłości". Naukowcy wiedzieli również z wcześniejszych obserwacji, że oksytocyna jest uwalniana zarówno u psów, jak i ich właścicieli podczas interakcji.

Dlatego postanowili przeprowadzić eksperyment z powrotem opiekuna i sprawdzić, czy takie zdarzenie doprowadza psy do łez. Najpierw użyli standardowego testu do pomiaru objętości łez psów przed i po ponownym spotkaniu z właścicielami. Odkryli, że objętość łez rzeczywiście wzrosła, kiedy pojawiała się dobrze znana osoba, a nie ktoś nieznany.

Po podaniu oksytocyny do oczu psów, wzrosła również ich objętość łez. Potwierdza to że uwalnianie oksytocyny odgrywa rolę w wytwarzaniu łez, gdy psy i ich ludzie ponownie się spotykają.

Naukowcy poprosili również ludzi o ocenę zdjęć pysków psów ze sztucznymi łzami i bez nich. Jak się okazało, osoby te reagowały bardziej pozytywnie widzac psy ze łzami w oczach. Odkrycia te sugerują, że produkcja łez u psów pomaga wytworzyć silniejsze więzi między ludźmi a ich psami.

„Nigdy nie słyszeliśmy o odkryciu, że zwierzęta ronią łzy w radosnych sytuacjach, takich jak ponowne spotkanie z opiekunami i wszyscy byliśmy podekscytowani, że będzie to pierwszy taki przypadek na świecie!” - wspominał naukowiec.

Wydaje się, że psy wytwarzają łzy w sytuacjach, które ludzie uznaliby za "szczęśliwe". Naukowcy nie przetestowali jeszcze, czy psy wytwarzają łzy również w odpowiedzi na negatywne emocje. Nie wiedzą również na razie, czy psy płaczą, gdy znów spotykają się z innymi psami. Mają nadzieję dowiedzieć się, czy ta reakcja ma również funkcję społeczną w psim świecie. Ale na razie mówią, że wydaje się to mieć wyraźne implikacje dla więzi pies-człowiek.

„Psy stały się partnerami ludzi i możemy tworzyć więzi” – mówi Kikusui. - "W tym procesie możliwe jest, że psy, które pokazują łzy w oczach podczas interakcji z właścicielem, byłyby pod lepszą opieką właściciela".(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022