Wczesna menopauza związana z większym ryzykiem chorób serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. rokiem życia są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotanie przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 1,4 mln kobiet, z których 2 proc. przeszło menopauzę przed 40. rokiem życia (średnio w wieku 36,7 lat).

Badacze zaobserwowali, że im szybciej występowała menopauza, tym większe było ryzyko wystąpienia niewydolności serca i migotania przedsionków po 60. roku życia.

W porównaniu do kobiet, u których menopauza wystąpiła po 50. roku życia - u pań, które przeszły ją przed 40. rokiem życia ryzyko niewydolności serca było o 39 proc. większe, a ryzyko migotania przedsionków o 11 proc. większe.

Przedwczesna menopauza (przed 40. rokiem życia) występuje u 1 proc. kobiet. Wcześniejsze badania wskazywały, że zarówno przedwczesne, jak i wczesne (przed 45. rokiem życia) klimakterium ma związek z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak niewiele było dowodów na zwiększone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności.

Choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet rozwijają się zazwyczaj około 10 lat później niż u mężczyzn. Jest to związane z korzystnym działaniem estrogenu. Zaprzestanie miesiączkowania i spadek poziomu tego hormonu sprawia jednak, że kobiety stają się bardziej podatne na choroby serca.

„Kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy muszą mieć świadomość, że są w większym stopniu niż ich rówieśniczki narażone na rozwój problemów układu sercowo-naczyniowego. Może stanowić to motywację do zmiany nawyków ma zdrowsze”- mówi dr Ga Eun Nam, autorka analizy (DOI: 10.1093/eurheartj/ehac364).(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera