Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2022
PL EN
08.08.2022 aktualizacja 08.08.2022

Włochy/ Kolejne spektakularne odkrycie w Pompejach - wyposażenie domu klasy średniej

EPA/Cesare Abbate  06.08.2022 EPA/Cesare Abbate 06.08.2022

Pokój z kredensem zamkniętym przez dwa tysiące lat, a w nim cały zestaw naczyń, łóżko, stół, pusta skrzynia pozostawiona otwarta w pośpiechu - oto najnowsze znaleziska w Pompejach na terenie pozostałości starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza. O odkryciu domu ówczesnej klasy średniej poinformowała w sobotę agencja Ansa.

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe odnaleźli resztki udekorowanego freskami domu złożonego z pięciu małych pokojów oraz łazienki i kuchni. Na miejscu odkryto resztki wyposażenia.

"Ten park archeologiczny nie przestaje zaskakiwać" - stwierdził włoski minister kultury Dario Franceschini.

Eksperci podkreślają, że to bardzo ważne i wielkie odkrycie wskazuje na to, jak wielkie znaczenie ma kontynuacja wykopalisk w miejscu, którego życie skończyło się w 79 roku naszej ery. Po raz kolejny archeolodzy trafili na przedmioty codziennego użytku. W kredensie znaleźli talerze ze szkła, miski z ceramiki, wazy.

Dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel zaznaczył, że dzięki takim osiągnięciom można coraz lepiej poznać codzienne życie w Pompejach, do tej pory mało udokumentowane.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022