Uczelnie i instytucje

Senat poparł utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Senat poparł ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Jednocześnie opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy. Uczelnia ma zostać utworzona z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku i rozpocząć działalność 1 października br.

Projekt ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku był projektem poselskim. Podpisy pod nim złożyli posłowie KP, KO, Lewicy i PiS.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu, która w czwartek omawiała ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej, zaproponowała do niej poprawki o charakterze legislacyjno-porządkującym. Dotyczą one m.in. kadencji pierwszego rektora Akademii, pierwszej kadencji rady Akademii, a także organów samorządu studenckiego uczelni. Senat głosował nad nimi łącznie.

Za przyjęciem ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku wraz z poprawkami głosowało 95 senatorów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W związku z poprawkami ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu, który ostatecznie zdecyduje o ich przyjęciu.

"Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku jest prężnie działającą uczelnią, która w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki" – podano w uzasadnieniu projektu. Obecny na czwartkowym posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek potwierdził, że uczelnia spełnia warunki, by stać się akademią.

Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.

W uzasadnieniu projektu podano, że uczelnia prowadzi kształcenie na studiach pierwszego, drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich. Obecnie w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku kształcenie jest realizowane na 11 kierunkach pierwszego stopnia i 4 kierunkach drugiego stopnia oraz na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym w ramach trzech wydziałów. Zaznaczono, że uczelnia wciąż poszerza ofertę kształcenia, szczególnie w zakresie studiów drugiego stopnia i jednolitych magisterskich.

W uzasadnieniu podano też, że procedowane są wnioski o utworzenie na uczelni dwóch jednolitych studiów magisterskich na kierunkach lekarskim i psychologii. Podczas prac nad projektem w Sejmie uczelnia otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki zgodę na prowadzenie psychologii na jednolitych studiach magisterskich. "Rozpoczęliśmy właśnie rekrutację na ten kierunek. Mam nadzieję, że w tym roku od 1 października będziemy kształcić pierwszych studentów" – poinformował wówczas rektor uczelni prof. Maciej Słodki.

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano również, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku ma bardzo dobre zaplecze dydaktyczne dostosowane do kształcenia praktycznego, które wciąż jest modernizowane i udoskonalane. Studenci uczą się w nowoczesnych aulach, laboratoriach i pracowniach specjalistycznych, korzystają z dobrze wyposażonej biblioteki i z obiektów sportowych.

PAP - Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski

dsr/ szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera