Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
23.07.2022 aktualizacja 23.07.2022

Japonia/ Maseczki zawierające stop miedzi i cynku skutecznie chronią przed Omikronem

Szczecin, 27.02.2021. Mieszkańcy Szczecina w maseczkach, (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki Szczecin, 27.02.2021. Mieszkańcy Szczecina w maseczkach, (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki

Opracowane w Japonii maseczki zawierające stop miedzi i cynku skutecznie chronią przed Omikronem. Wcześniej potwierdzono ich efektywność także w przypadku zwalczania wariantu Delta - poinformował w czwartek japoński dziennik "The Mainichi".

Wykorzystując specjalną technologię, japoński biolog Ryuichi Nakano oraz firma zajmująca się obróbką metali Yamato Shinku-Kougyo Co. opracowali czterowarstwowe, włókienno-miedziano-cynkowe maseczki chroniące przed co najmniej dwoma wariantami koronawirusa.

Ryuichi Nakano, adiunkt na japońskim uniwersytecie Nara Medical University analizował metale i stopy, sprawdzając ich potencjalny wpływ na powstrzymanie infekcji koronawirusa w szpitalach. Wykazał, że niektóre stopy miedzi na przykład te z cynkiem skutecznie chronią przed wirusami. Srebro lub czysta miedź zwalczają jedynie bakterie.

Kazumi Iwamoto, dyrektor zarządzający firmy Yamato Shinku-Kougyo Co. zapewnił o wysokiej skuteczności stworzonych maseczek, które poddano dogłębnym testom.

Firma rozpoczęła sprzedaż maseczek w lutym w cenie 3,120 jenów (około 105 zł) za opakowanie 30 maseczek w standardowym rozmiarze. 15 lipca, po otrzymaniu setek próśb, dołączono do sprzedaży mniejsze maseczki w cenie 2,700 jenów (około 91 zł) za opakowanie oraz w rozmiarze dziecięcym za 2,550 jenów (około 86 zł) za opakowanie. (PAP)

jmz/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022