Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2022
PL EN
14.07.2022 aktualizacja 14.07.2022

Gry wideo zmieniają mózg, poprawiając zdolność podejmowania decyzji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osoby często grające w gry wideo szybciej i trafniej podejmują decyzje w oparciu o informacje sensomotoryczne – twierdzą naukowcy z Georgia State University.

Ich wnioski opublikowane zostały w piśmie „Neuroimage: Reports” (DOI: 10.1016/j.ynirp.2022.100112).

Do badań rekrutowano 47 studentów, z których 28 regularnie grało w gry wideo. Uczestnicy poddani zostali badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego, podczas którego widzieli w lustrze poruszające się kropki i ich zadaniem było naciskanie lewego lub lewego przycisku w zależności od kierunku przemieszczania się kropek. Gracze okazali się szybsi i dokładniejsi.

Analiza obrazów mózgu wykazała, że różnice te były związane ze zwiększeniem aktywności drugorzędowej kory ruchowej i wzgórza, tj. obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców wizualno-motorycznych w mózgach graczy.

„Te wyniki wskazują, że granie w gry wideo może usprawniać część podprocesów związanych z doznawaniem, percepcją i analizą, poprawiając zdolność podejmowania decyzji w oparciu o informacje sensomotoryczne. Gry wideo mogłyby zatem być wykorzystywane jako część terapii poznawczej” – podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022