Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
05.07.2022 aktualizacja 05.07.2022

Studentka Wydziału Fizyki UW stypendystką Optica Foundation

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Klaudia Dilcher, studentka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedna z 20 młodych badaczek z całego świata otrzymała stypendium Optica Foundation - poinformowała warszawska uczelnia.

Program stypendialny Optica Women Scholars został uruchomiony w tym roku przez Optica Foundation, organizację, wspierającą młodych naukowców w rozwoju kariery naukowo-badawczej w optyce i fotonice, utworzoną w 2002 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne. Program ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet w tej dziedzinie, a o stypendium w wysokości 10 tys. USD ubiegać się mogą studentki studiów licencjackich i magisterskich.

W pierwszej edycji konkursu wzięło udział ponad 160 studentek z 36 krajów na świecie. Spośród nich jury wybrało 20 laureatek – wśród nich Klaudię Dilcher, studentkę na Wydziale Fizyki UW. Jest ona jedyną badaczką z Polski nagrodzoną w tym prestiżowym konkursie. Stypendium zamierza przeznaczyć na wyjazdy na konferencje i pozyskanie nowych kontaktów w nauce.

Klaudia Dilcher studiuje fizykę teoretyczną na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW). Na wybór kierunku zdecydowała się pod wpływem nauczyciela z liceum, a optyką i fotoniką zainteresowała się już na początku studiów.

Inspiracją były dla niej - jak mówi - wykłady z mechaniki kwantowej prof. dr. hab. Wojciecha Satuły oraz zajęcia z optyki kwantowej prowadzone przez dr. hab. Rafała Demkowicza-Dobrzańskiego, prof. UW. Doświadczenie badawcze zdobywała pracując w m.in. w Laboratorium Procesów Ultaszybkich w Zakładzie Optyki na FUW. Angażowała się także w prace Koła Naukowego Optyki i Fotoniki. "W trakcie studiów odbyłam dwa zagraniczne staże naukowe: w Institute for Quantum Computing (Instytucie Obliczeń Kwantowych) kanadyjskiego Uniwersytetu w Waterloo oraz w hiszpańskim Institut de Ciències Fotòniques (ICFO)" – dodaje, cytowana w komunikacie prasowym FUW.

Stypendystka Optica Foundation pracuje w Centrum Kwantowych Technologii Optycznych CeNT UW, gdzie prowadzi badania do pracy magisterskiej, pod opieką dr. Jana Kołodyńskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. opracowaniem modeli i oprogramowania do tzw. sensorów kwantowych, czyli układów wykorzystujących pary pierwiastków, które pozwalają na superczułe pomiary pól magnetycznych. Od października rozpocznie naukę w szkole doktorskiej na UW. Doktorat realizować będzie w Centrum Kwantowych Technologii Optycznych CeNT, a jej promotorem będzie prof. Konrad Banaszek z Wydziału Fizyki UW oraz CeNT UW.

"Chciałabym zachęcić młodsze koleżanki do studiowania fizyki, a także kontynowania kariery w tej dziedzinie. Studia te otwierają wiele drzwi" – przekonuje Klaudia Dilcher. Ona sama, nim zdecydowała się na wybór kariery naukowej, pracowała jako programistka. "Kobiet wciąż jest za mało w nauce, tymczasem badania pokazują, że zróżnicowane zespoły badawcze są bardziej innowacyjne – mówi. - Jestem naukowcem, ale też mamą dwójki małych dzieci – te role da się pogodzić" – podkreśla.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023