Waldemar Siwiński nowym prezydentem IREG

Warszawa  15.01.2014. Prezes Fundacji Edukacyjnej Waldemar Siwiński. Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa 15.01.2014. Prezes Fundacji Edukacyjnej Waldemar Siwiński. Fot. PAP/Rafał Guz

Walne Zgromadzenie IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence wybrało Waldemara Siwińskiego na swojego nowego prezydenta - poinformowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Jak przypomniano w komunikacie, Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, publikującej co roku Ranking Szkół Wyższych, jest jednym z twórców IREG (www.ireg-observatory.org) oraz wieloletnim wiceprezydentem tej organizacji. Jego poprzednikiem na stanowisku prezydenta był Luiz Claudio Costa, b. minister edukacji Brazylii.

IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence to zarejestrowana w Belgii międzynarodowa organizacja non-profit grupująca twórców i analityków rankingów akademickich. Jej członkami są zarówno główne organizacje rankingowe, jak i uniwersytety i agencje akredytacyjne.

Wybory nowych władz były ostatnim akcentem międzynarodowej konferencji IREG 2022, zorganizowanej pod hasłem „Academic Rankings at the Crossroads”, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim 23 i 24 czerwca. Jej uczestnicy szukali m.in. odpowiedzi na pytania: jak zachować równowagę między rankingami globalnymi, regionalnymi i krajowymi?, jakie są mocne i słabe strony rankingów jako narzędzia oceny szkolnictwa wyższego?, czy nadszedł czas, by organizacje międzynarodowe, takie jak UNESCO, OECD czy UE, stworzyły niekomercyjną bazę danych o szkolnictwie wyższym?

"To ważna dla nas konferencja – zarówno ze względu na tematykę dotyczącą rankingów, jak i możliwość spotkania oraz wymiany doświadczeń dotyczących edukacji z przedstawicielami różnych instytucji szkolnictwa wyższego na świecie" – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas sesji otwierającej wydarzenie.

Podczas konferencji wybrano także pozostałych członków władz IREG na kadencję 2022-2026. Gero Federkeil, szef Multirank (Niemcy), został wiceprezesem. W Komitecie Wykonawczym znaleźli się również Ying Chen, współtwórca Rankingu Szanghajskiego (Chiny); Bob Morse, autor pierwszego światowego rankingu „US News Best Colleges Ranking” (USA) oraz przedstawiciele uczelni: Mirko Degli Esposti, Uniwersytet Boloński (Włochy), Mukash Burkitbayev Al Farabi, University w Ałmaty (Kazachstan), Birte Hornemann, Aalborg Uniwersytet (Dania), Gyorgy Fabri, Uniwersytet ELTE (Węgry) i Habib Fardoun, Uniwersytet Króla Abdulaziza w Dżuddzie (Arabia Saudyjska).

"Rozpoczynamy nowy etap naszej działalności – powiedział Siwiński, nowo wybrany prezydent IREG, cytowany w komunikacie. – Wydarzenia ostatnich dwóch lat - pandemia, wojna w Ukrainie, rozwijająca się skokowo cyfryzacja - pokazały, jak szybko następują rewolucyjne zmiany w szkolnictwie wyższym. Znajdą one swoje odzwierciedlenie również w rankingach. IREG będzie im towarzyszyć i wspierać".

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera