Polska Akademia Nauk rozstrzygnęła drugą edycję konkursu PASIFIC

19.08.2011. PAP/Wojciech Pacewicz
19.08.2011. PAP/Wojciech Pacewicz

15 osób rozpocznie wkrótce staże w Polsce w ramach drugiej edycji konkursu PASIFIC, którego organizatorem jest Polska Akademia Nauk. Laureaci reprezentują 7 narodowości, a do Polski przyjadą z 9 krajów – poinformowała we wtorek PAN.

PASIFIC (ang. Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity) to projekt Polskiej Akademii Nauk współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020, Marie Skłodowska-Curie Actions Co-funding of regional, national and international programmes (MSCA COFUND). We wtorek PAN poinformowała o rozstrzygnięciu jego drugiej edycji.

Do drugiej edycji programu PASIFIC aplikowało 200 naukowców, najwięcej z Indii, Polski, Ukrainy i z Iranu. Z tej grupy wybrano 15 osób, które wkrótce rozpoczną staże w Polsce. Kolejne 15 osób znalazło się na liście rezerwowej. Biuro prasowe PAN przekazało, że stypendyści będą prowadzić badania w 9 instytutach Polskiej Akademii Nauk. Dołączą tym samym do 35 laureatów pierwszego konkursu, który rozstrzygnięto w 2021 r.

Wyłonieni stypendyści otrzymają dwuletnie staże i będą prowadzić swoje badania z różnych dziedzin nauki. Laureaci reprezentują 7 narodowości, a do Polski przyjeżdżają z 9 różnych krajów (Indie, Szwecja, Chiny, Niemcy, Białoruś, Turcja, Finlandia, Francja, Norwegia). Ich badania obejmują 11 różnych dyscyplin naukowych. Będą realizować stypendia w 9 instytutach Polskiej Akademii Nauk. 5 grantów będzie prowadzonych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a 3 w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W drugim konkursie PASIFIC będzie finansowanych 6 projektów z panelu z nauk ścisłych i technicznych, 5 z nauk społecznych i humanistycznych oraz 4 z nauk o życiu.

Badania laureatów będą dotyczyły różnorodnych zagadnień. Zajmą się m.in. projektowaniem urządzeń magazynujących energię w oparciu o zmodyfikowany węgiel aktywny otrzymywany z odpadów biologicznych, kompleksowym badaniem petrochronologicznym skał, poszerzeniem wiedzy o molekularnej kontroli starzenia się czy zbadaniem zaangażowania współczesnego, wschodniego chrześcijaństwa w kwestie środowiskowe.

Wśród laureatów znalazło się 8 mężczyzn (53,3 proc.) i 7 kobiet (46,7 proc.). Jednocześnie więcej kobiet finalnie otrzymało grant niż wynosił rozkład płci wśród aplikantów – o stypendia wnioskowało 126 mężczyzn (63 proc.), 73 kobiety (36 proc.) i 1 osoba innej płci (1 proc.).

Jak czytamy w komunikacie, zainteresowanie konkursem było wysokie – na jedno miejsce kandydowało około 13 osób. Międzynarodowe grono ewaluatorów oceniało projekty w trzech głównych kategoriach – doskonałość, wpływ oraz wykonalność. Każdy projekt przeszedł też przez ocenę etyczną.

Naukowcy otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2,5 tys. euro netto przez dwa lata. Badacze przyjeżdżający z rodzinami mają również możliwość pobierania dodatku rodzinnego. Ponadto będą dysponować budżetem na koszty bezpośrednie badań do 60 tys. euro (do tego dolicza się 20 proc. kosztów pośrednich dla instytucji goszczącej).

Listę rankingową i rezerwową konkursu można znaleźć na stronie internetowej. Film podsumowujący wyniki drugiego konkursu PASIFIC dostępny jest w serwisie YouTube

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera