Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
14.06.2022 aktualizacja 14.06.2022

Kielce/ prof. Anna Nasierowska-Guttmejer doktorem honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Anna Nasierowska-Guttmejer, wybitna polska uczona w zakresie patomorfologii i diagnostyki patamorfologicznej oraz onkologicznej otrzymała w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prof. Anna Nasierowska-Guttmejer jest 19. doktorem honorowym kieleckiej uczelni. Laudację wygłosiła prof. Marianna Janion, dziekan Collegium Medicum UJK, która podkreśliła, że prof. Nasierowska-Guttmejer podczas pracy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego przyczyniła się do powstania Zakładu Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej, którym obecnie kieruje dr hab. Piotr Lewitowicz, prof. UJK.

„Przyznanie tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jestem wzruszona z tego powodu, ale traktuję to jako uznanie nie tylko dla mojego dorobku i pracy, ale jako wyróżnienie dla naszego całego środowiska patomorfologów w Polsce, które liczy 421 lekarzy” – powiedziała Nasierowska-Guttmejer.

W swoim wykładzie przedstawiła historię i rolę patomorfologii w medycynie. „Patomorfolog to specjalista, który niewiele mówi, a pacjenci niewiele wiedzą o nim. Zawsze jest w cieniu chirurga czy onkologa, z dala od zgiełku przychodni, oddziału, kliniki, pochylony nad mikroskopem w laboratorium. Współczesna patomorfologia określana jest jako +GPS onkologii+, a patomorfolog kieruje ręką chirurga, a wręcz jego myśleniem klinicysty, onkologa” – mówiła prof. Nasierowska-Guttmejer.

Przybyli na uroczystość goście podkreślali, że to pierwszy akademicki tytuł honorowy, który trafił do lekarza tej specjalizacji.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor prof. Stanisław Głuszek podsumował też kończący się rok akademicki 2021/22 i mówił o planach na przyszłość kieleckiej uczelni.

Poinformował, że na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego studiuje obecnie 10 232 studentów i 73 doktorantów, a od 2020 roku nadano 11 tytułów doktora habilitowanego i 142 tytuły doktora. Pojawiły się nowe kierunki studiów, między innymi pielęgniarstwo w piotrkowskiej filii UJK. Trwa nabór (wspólnie z Politechniką Świętokrzyską) na inżynierię biomedyczną, a w 2023 roku uczelnia zamierza otworzyć kolejny kierunek, farmację.

Nadal trwają rozmowy w sprawie utworzenia Szpitala Uniwersyteckiego, powstają kliniki w kieleckich szpitalach. W lutym tego roku otwarto nowy budynek Wydziału Prawa i Nauk Społecznych, a od października studenci będą kwaterować się w odnowionym akademiku Melodia. W planach inwestycyjnych jest nowy budynek Wydziału Sztuki, opracowywane są jego założenia architektoniczne.

Prof. Głuszek wspomniał także o dwóch ważnych wydarzeniach, które odbyły się na kieleckiej uczelni. W marcu 2022 roku miało miejsce posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, a miesiąc później UJK był gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Rektor UJK mówił też o działalności uczelni podczas pandemii i o nowej rzeczywistości, jaką przyniosła inwazja Rosji na Ukrainę. Dodał, że kielecki uniwersytet bardzo aktywnie zaangażował się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom. 

PAP - Nauka w Polsce, Janusz Majewski

maj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022