Uczelnie i instytucje

22 polskie uczelnie w prestiżowym QS World University Ranking

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - znalazły się w tym roku 22 polskie uczelnie. Najlepszy wśród nich, Uniwersytet Warszawski, uplasował się na 284. pozycji.

W ubiegłym roku w rankingu znalazło się 19 polskich uczelni, a dwa lata temu - 15.

Według najnowszego zestawienia najlepszą uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski (awansował w stosunku do ubiegłego roku z pozycji 308. na 284.). Tym, co analitycy ocenili najwyżej, były renoma uczelni i opinia wśród pracodawców.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na 293. miejscu, co oznacza awans o 16 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia.

Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania, którego w ubiegłorocznym zestawieniu nie było w ogóle, teraz zajął trzecią pozycję razem z Politechniką Warszawską. Obie instytucje uplasowały się w przedziale 521-530 miejsca.

Poza tym w setkach 9. i 10. (miejsca 801-1000) znalazło się 11 polskich uczelni: AGH, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.

Pierwsze miejsce na podium zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT), a za nim Cambridge University z Wielkiej Brytanii i Stanford University z USA. Oceniono 1500 uczelni z całego świata.

Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku przygotowująca ranking brytyjska firma Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.

QS World University Ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. (PAP)

uka/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera