Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
10.06.2022 aktualizacja 10.06.2022

22 polskie uczelnie w prestiżowym QS World University Ranking

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - znalazły się w tym roku 22 polskie uczelnie. Najlepszy wśród nich, Uniwersytet Warszawski, uplasował się na 284. pozycji.

W ubiegłym roku w rankingu znalazło się 19 polskich uczelni, a dwa lata temu - 15.

Według najnowszego zestawienia najlepszą uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski (awansował w stosunku do ubiegłego roku z pozycji 308. na 284.). Tym, co analitycy ocenili najwyżej, były renoma uczelni i opinia wśród pracodawców.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na 293. miejscu, co oznacza awans o 16 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia.

Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania, którego w ubiegłorocznym zestawieniu nie było w ogóle, teraz zajął trzecią pozycję razem z Politechniką Warszawską. Obie instytucje uplasowały się w przedziale 521-530 miejsca.

Poza tym w setkach 9. i 10. (miejsca 801-1000) znalazło się 11 polskich uczelni: AGH, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.

Pierwsze miejsce na podium zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT), a za nim Cambridge University z Wielkiej Brytanii i Stanford University z USA. Oceniono 1500 uczelni z całego świata.

Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku przygotowująca ranking brytyjska firma Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.

QS World University Ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. (PAP)

uka/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023