Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
10.06.2022 aktualizacja 10.06.2022

Uniwersytet Łódzki: zmarła legenda uczelni, prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W wieku 95 lat zmarła prof. Biruta Lewaszkiewicz Petrykowska, prawdziwa legenda Uniwersytetu Łódzkiego - poinformowała w piątek uczelnia. Proferor była wybitną znawczynią prawa i nauczycielką, która wychowała wiele pokoleń znakomitych polskich prawników.

"Odeszła Prof. Biruta Lewaszkiewicz Petrykowska, prawdziwa legenda Uniwersytetu Łódzkiego. Była nie tylko wybitną znawczynią prawa, ale również postacią, która kształtowała historię naszej uczelni. Wychowała wiele pokoleń znakomitych prawników i była wzorem dla naukowców, nie tylko ze swojej dziedziny. Pani Profesor miała 95 lat" - napisano w opublikowanym w piątek komunikacie Uniwersytetu Łódzkiego.

Profesor Biruta Petrykowska-Lewaszkiewicz urodziła się w 1927 roku w Krakowie. Maturę zdawała podczas II wojny światowej, na tajnych kompletach w Częstochowie. W czasie wojny pomagała też, pracując jako łączniczka, polskim oddziałom partyzanckim.

Studia prawnicze ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1949 roku, w tym samym roku zaczęła pracę na Uniwersytecie Łódzkim jako asystentka w Katedrze Prawa Cywilnego pod kierunkiem Prof. Adama Szpunara. Jej głównym polem działalności badawczej były zagadnienia odpowiedzialności cywilnej m.in. pojęcie winy deliktowej i zasadą ryzyka. Zgłębiała również zagadnienia prawa umów.

W latach 1981-1984 i 1993-1996 była Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Od 1983 do 1997 roku kierowała Katedrą Prawa Cywilnego na tym wydziale. Od 1997 do 2006 roku pełniła funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podaje UŁ, prof. Petrykowska-Lewaszkiewicz była jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa cywilnego - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przez trzy dekady była profesorem Międzynarodowego Wydziału Prawa Porównawczego w Strasburgu, gdzie kształciła prawników z całego świata. W 2002 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa M. Schumana w Strasburgu. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022