Mobilna Platforma Kryminalistyczna pomoże na miejscu katastrof i ataków terrorystycznych

Źródło: WZŁ nr 1
Źródło: WZŁ nr 1

Szybkie uzyskiwanie profilu DNA, ujawnianie śladów daktyloskopijnych, rekonstrukcja zdarzenia na podstawie śladów użycia broni palnej, a także przeprowadzenie analizy nagrań z monitoringu i uzyskanie danych z telefonów komórkowych, umożliwia mobilna platforma kryminalistyczna stworzona przez konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Warszawska.

Platforma ma postać 6-metrowego, rozkładanego kontenera, wyposażonego w urządzenia, które pozwalają ekspertom i technikom kryminalistyki prowadzić oględziny kryminalistycznych na miejscu zdarzenia. Posiada autonomiczny system zasilania i może funkcjonować w różnych warunkach terenowych oraz atmosferycznych. Jest przystosowana do poruszania się po rozmaitych podłożach, pokonywania wzniesień, nierówności, schodów itp.

Jedna osoba może przygotować platformę do pracy w ciągu 15 min.; przy obsadzie kilkuosobowej dzieje się to znacznie szybciej.

Do głównych zadań mobilnej platformy kryminalistycznej (MPK) należy ujawnianie i zabezpieczanie śladów z miejsc zdarzeń terrorystycznych lub miejsc katastrof, prowadzenie podstawowych badań zgromadzonych materiałów oraz wsparcie grup oględzinowych w zakresie dokumentowania miejsca zdarzenia. Platforma wyposażona jest m.in. w dron z systemem LIDAR, urządzenia laserowo-radarowe, aparaty fotograficzne w jakości 4K. Zawiera sprzęty pozwalające na prowadzenie analiz biologicznych (w tym DNA), daktyloskopowych, analiz danych z telefonów komórkowych oraz z monitoringu oraz analiz śladów użycia broni palnej.

MPK dysponuje sześcioma miejscami pracy dla specjalistów kryminalistyki. Jej wewnętrzna sieć informatyczna jest zgodna ze standardami zastosowanymi w policji, co umożliwia każdemu z operatorów dostęp do policyjnych systemów i baz danych (zgodnie z przyznanymi uprawnieniami).

„Głównym zadaniem Mobilnej Platformy Kryminalistycznej jest udzielenie wsparcia grupom śledczym dokonującym oględzin rozległego i skomplikowanego pod względem kryminalistycznym miejsca zdarzenia, bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Mobilne laboratorium kontenerowe, bez względu na jego konfigurację, nie jest w stanie w pełni zastąpić stacjonarnego laboratorium kryminalistycznego, ale daje możliwość szybkiej weryfikacji wytypowanego materiału dowodowego” - mówią przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Rozwiązanie zostało opracowane przez konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz Hagmed sp. z o.o., na zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„W ostatnich latach pojawia się coraz więcej zdarzeń nadzwyczajnych, związanych m.in. z klęskami żywiołowymi, wypadkami czy atakami terrorystycznymi. Generuje to potrzebę przygotowania i odpowiedniego wyposażenia służb mundurowych w zintegrowane narzędzia służące do kryminalistycznego badania miejsc zdarzeń, w szczególności identyfikacji sprawców oraz ofiar” - mówią autorzy projektu.

Jak dodają, to właśnie tego typu sytuacje spowodowały pojawianie się idei stworzenia mobilnej platformy do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego - ataku terrorystycznego lub katastrofy.

Urządzenie zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach, gdzie zdobyło główną nagrodę. Więcej - TU.

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera