Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
03.06.2022 aktualizacja 03.06.2022

Lublin/ Port Lotniczy Lublin zaczyna współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej

22.05.2020. Port Lotniczy Lublin. PAP/Wojtek Jargiło 22.05.2020. Port Lotniczy Lublin. PAP/Wojtek Jargiło

Współpracę naukowo-badawczą, przygotowywanie analiz, staże i praktyki dla studentów obejmuje m.in. porozumienie o współpracy, podpisane w czwartek w Lublinie między Portem Lotniczym Lublin a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

Prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk oraz rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski podpisali w czwartek umowę o współpracy. Podczas konferencji prasowej rektor uczelni poinformował, że będzie ona obejmować zarówno działania naukowo-badawcze, badawczo-wdrożeniowe, jak i dydaktyczne.

„Ta współpraca daje szansę aktywności dla naszych pracowników na różnych wydziałach, aktywności dla studentów – mam na myśli staże naukowe i praktyki studenckie (…), a w perspektywie znalezienie dobrze płatnej pracy dla naszych absolwentów” – powiedział prof. Dobrowolski.

Ocenił, że współpraca z gospodarką jest niezwykle istotna dla uczelni. „Chodzi o wzmacnianie pozycji uniwersytetu w kontekście współpracy z biznesem, a przez to również wzmacnianie miasta, regionu” – dodał rektor.

Prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk podkreślił znacznie współpracy naukowo-badawczej z uniwersytetem. Jako cenne wymienił m.in. przygotowanie analiz ekonomicznych, które wskażą kierunki rozwoju portu.

„W tej chwili, po pandemii wracamy do życia lotniczego, transportu lotniczego, a tym samym rozwijamy port w kilku kierunkach, nie tylko tym pasażerskim, który jest podstawowy (…), a także inne działalności, które będą przynosiły nowe dochody, aby ten port lotniczy stał się portem lotniczym dochodowym” – wskazał Hawryluk.

Dodał, że obecnie rozwijana jest też obsługa lotów cargo. "Od marca obsługiwaliśmy połączenia cargo ze Stanami Zjednoczonymi – z Nowym Jorkiem. Raz w tygodniu mieliśmy samolot kurierski, który obsługiwał pomoc humanitarną i loty kurierskie. Inwestycje w terminal cargo będą w tym roku rozpoczęte” – poinformował Hawryluk.

Zwrócił uwagę, że wprowadzenie nowych działalności na lotnisku powoduje zapotrzebowanie na nowy personel. „Lublin jest zapleczem lotniczym od 10 lat (…) Dlatego od samego początku, poprzez praktyki, chcemy szkolić personel, który później zacząłby u nas pracować, bo zdobycie personelu do pracy przy obsłudze samolotów, przy ich ekonomii wymaga specyficznej wiedzy” – zaznaczył prezes.

Dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin Marek Pierściński dodał, że oprócz analiz ekonomicznych, istotne będą też np. analizy preferencji pasażerów linii lotniczych, „jaki pasażer do nas przylatuje, co chciałby obejrzeć”. „Na takie analizy liczymy przy współpracy z UMCS” – podkreślił.

Lotnisko w Lublinie oddano do użytku w 2012 r. Ma status lotniska międzynarodowego i może obsługiwać samoloty do kodu D, czyli wielkości Boeing 767 czy Airbus A310. Port Lotniczy Lublin jest spółką akcyjną, której wyłącznymi akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego: Województwo Lubelskie, Gmina Lublin, Gmina Miejska Świdnik i Powiat Świdnik.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powstał w 1944 r. Od tego czasu uczelnię ukończyło ok. 258 tys. absolwentów. Na początku października ub. r. na studia przyjęto ponad 7,3 tys. osób. W sumie na 13 wydziałach UMCS (12 w Lublinie i jednym w Puławach) studiuje ponad 18,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo, psychologia i kierunki filologiczne.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024