Olsztyn/ Prof. Turczyn ze Lwowa honorową prof. UWM

Fot. Adobestock
Fot. Adobestock

Profesor Jarina Turczyn, która kieruje Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Lwowska Politechnika została w środę uhonorowana tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prof. Turczyn współpracuje z olsztyńską uczelnią od 10 lat, ale władze uczelni przyznały, że w obecnej sytuacji tytuł ma znaczenie symboliczne.

Prof. Jarina Turczyn i Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Lwowska Politechnika współpracują w Olsztynie z Wydziałem Nauk Politycznych. Obie jednostki organizują wspólne konferencje naukowe, realizują granty naukowe, publikują wspólne teksty w wydawnictwach naukowych. Honorowy tytuł został ukraińskiej uczonej wręczony w środę podczas ceremonii Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które obchodzone jest od lat właśnie 1 czerwca.

"Ten tytuł jest dla mnie ważny nie tylko ze względu na tę współpracę uczelnianą, ale i ze względu na to, jak współpracują teraz Polska i Ukraina" - powiedziała prof. Turczyn. Przyznała, że jej zastępca na uczelni i wielu studentów walczą obecnie na froncie, choć nie mają takiego obowiązku. "Wśród moich studentów niektórzy na froncie zginęli. Ale będziemy walczyć do zwycięstwa, najważniejsza jest niepodległość naszego państwa. Ta rosyjska agresja jest przeciwko całemu demokratycznemu światu" - powiedziała PAP prof. Turczyn.

Rektor olsztyńskiej uczelni prof. Jerzy Przyborowski przyznał, że wniosek o nadanie honorowego tytułu profesor ze Lwowa wpłynął zanim wybuchła wojna na Ukrainie. Jednocześnie przyznał, że ważny jest obecnie każdy gest solidarności z Ukrainą. "Świętujemy na naszym uniwersytecie +powrót do normalności+ po pandemii, studenci wrócili do kampusu, odbywają się normalne stacjonarne zajęcia. Ale myślami jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, którzy walczą o swoje państwo, o to, by mogli żyć normalnie i się rozwijać" - mówił na konferencji prasowej prof. Przyborowski.

Rektor olsztyńskiego uniwersytetu poinformował, że obecnie na 15 wydziałach i w Szkole Zdrowia Publicznego kształci się ok. 17 tys. studentów i 400 doktorantów. Uczelnia oferuje 71 kierunków kształcenia, od jesieni mają przybyć kolejne kierunki, m.in. fizjoterapia. Uczelnia prowadzi szereg inwestycji, m.in. kończy budowę nowego gmachu wydziału nauk społecznych i administracji, trwa budowa nowego skrzydła szpitala uniwersyteckiego na 140 łóżek, budowana jest też klinika dużych zwierząt na docenianym w kraju i świecie wydziale medycyny weterynaryjnej.

W przyszłym roku olsztyński uniwersytet będzie uczestniczył i organizował m.in. Światowy Kongres Kopernikański oraz zjazd lekarzy polonijnych z całego świata. 

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera