Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
01.06.2022 aktualizacja 01.06.2022

Rozstrzygnięto konkurs na znak graficzny Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Żródło: UMK/ dobosz.studio Żródło: UMK/ dobosz.studio

Motywem przewodnim zwycięskiego znaku graficznego Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest granica między światłem i cieniem. Projekt pracowni dobosz.studio okazał się najlepszym spośród zgłoszonych do konkursu - podało w poniedziałek biuro prasowe Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Światowy Kongres Kopernikański – wydarzenie zaplanowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, współorganizowane jest przez cztery uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Jak podkreślają twórcy zwycięskiej identyfikacji z pracowni dobosz.studio, geneza zaproponowanego przez nich znaku konferencji wynika z zestawienia przeciwieństw: światła i ciemności.

"Od zarania dziejów człowieka interesowało to, co niewidoczne. Inspiracją przy kreacji znaku była granica między światłem a cieniem, między widzialnym a niewidzialnym. Parafrazując Antoine'a de Saint Exupéry'ego +najciekawsze jest niewidoczne dla oczu+" - podkreślają twórcy znaku cytowani w komunikacie UMK.

"Odnosząc to do astronomii i tzw. terminatora, czyli linii pomiędzy oświetloną (dzienną) a nieoświetloną (nocną) stroną ciała niebieskiego, stworzyliśmy znak, który z jednej strony czerpie z astronomii i tej metafizycznej sytuacji, a z drugiej strony otwiera wyobraźnię na interpretacje" - dodano.

Żródło: UMK/ dobosz.studio
Żródło: UMK/ dobosz.studio

Do konkursu zgłoszono 62 projekty. W jury zasiedli przedstawiciele UMK, UJ, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie.

Zwycięski projekt wyłoniono w trzyetapowym postępowaniu. W finale, do którego zakwalifikowano trzy najwyżej ocenione wcześniej prace, jurorzy jednomyślnie wskazali logo opracowane przez dobosz.studio.

"W opinii wszystkich oceniających nagrodzony projekt od samego początku wyróżniał się spośród pozostałych prostotą formy przekazu oraz znacznymi walorami użytkowymi" — skomentował cytowany w komunikacie UMK sekretarz jury dr hab. Mieczysław Kunz.

Ocenił, że zastosowany minimalizm w konstrukcji logo oraz wyraziste odniesienie do najlepszych światowych trendów projektowania grafiki użytkowej, "w połączeniu z niedopowiedzeniem bądź — jak kto woli — indywidualną interpretacją jego sygnetu, świadczy o oryginalności i doskonałym przemyśleniu projektu przez jego twórcę oraz wyjściu naprzeciw zdefiniowanemu celowi głównemu konkursu".

Jak podano w komunikacie, głównym celem konferencji jest ukazanie stanu badań nad życiem i działalnością wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, a także jego wpływem na rozwój nauk.

Wśród uczestników obrad znajdą się uczeni z polskich i zagranicznych instytucji naukowych. Obrady będą toczyły się od lutego do września 2023 r. w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. W każdym z miast prowadzone będą sekcje tematyczne. Do Krakowa zaproszeni będą ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika. Toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem wielkiego astronoma w szeroko rozumianej kulturze pamięci, a także historyków astronomii i nauk medycznych.

Oficjalne otwarcie obrad zaplanowano na 19 lutego 2023 r. – w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022