Wbrew niepotwierdzonym teoriom oparte na mRNA szczepionki przeciwko COVID-19 nie zmniejszają płodności, ani nie zaburzają ciąży - wskazuje najnowsze badanie z udziałem ludzi oraz eksperyment na myszach.
Naukowcy z Yale University (USA) uspokajają osoby obawiające się wpływu szczepień przeciw SARS-CoV-2 na ciężarne kobiety i ich dzieci.
Po pierwsze, w przeprowadzonym przez nich badaniu (https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3001506) kobiety po przyjęciu szczepionki mRNA przeciw COVID-19 nie wytwarzały przeciwciał, które według niesprawdzonych teorii miały zaburzać przebieg ciąży. Chodzi o rzekome powstawanie przeciwciał atakujących syncytynę-1 i w ten sposób zaburzających rozwój łożyska.
Badacze nie znaleźli takich przeciwciał, które mogłyby powstać zarówno po przyjęciu preparatów opartych na mRNA, jak i na inaktywowanych wirusach.
Natomiast chcąc sprawdzić teorię, że szczepienia podawane w czasie ciąży mogłyby uszkadzać płód, naukowcy podali duże dawki opartych na mRNA szczepionek ciężarnym myszom.
Ani u przyszłych matek, ani u płodów nie zauważyli żadnych niepożądanych skutków.
Jednocześnie okazało się, że płody zaszczepionych myszek miały wyższy poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, co wskazywało, że po urodzeniu będą lepiej chronione przed wirusem.
Naukowcy zalecają więc szczepienia kobiet w ciąży.
„Niezaszczepione, ciężarne kobiety mają podwyższone ryzyko poważnych konsekwencji przejścia COVID-19, w tym hospitalizacji i pobytu na oddziale intensywnej terapii, w porównaniu do ciężarnych kobiet, które się zaszczepiły. Bardziej ryzykują też przedwczesnym porodem i urodzeniem martwego dziecka” - mówi prof. Akiko Iwasak, autorka publikacji, która ukazała się na łamach periodyku „PLoS Biology”.(PAP)
Autor: Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.