Przełamywanie lodów z polarnikami/ W Warszawie 4 czerwca Festiwal Polarny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Spotkania z polarnikami, seria wykładów, wirtualne wycieczki w rejony polarne, rzeźbienie lodowego niedźwiedzia - to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Polarnego, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie, w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego.

To wydarzenie popularnonaukowe, organizowane przez Instytut Geofizyki PAN.

Choć cel Festiwalu Polarnego jest poważny – poszerzenie wiedzy o regionach polarnych, a także badaniach polskich naukowców w Arktyce i Antarktyce, podczas imprezy nie zabraknie okazji do zabawy. Przewidziano atrakcje dla uczestników w każdym wieku.

Impreza odbędzie się w godzinach 11.00-18.00, a wstęp na nią jest bezpłatny. Będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych, dowiedzieć się, ile jest polskich stacji badawczych w Arktyce i Antarktyce oraz jakie badania się w nich prowadzi, spotkać się z autorami książek i filmów o tematyce polarnej, świętować 65-lecie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, a nawet zadać pytanie polarnikom pracującym na stacji dzięki połączeniu online.

Dla najmłodszych przewidziano atrakcje w postaci gier i zadań, za które zbiorą pieczątki do „paszportu polarnego” i zostaną nagrodzeni polarnymi gadżetami. Uczestnicy Festiwalu będą mogli obserwować tworzenie rzeźby niedźwiedzia polarnego z bryły lodu oraz wziąć udział w konkursach i quizach o tematyce polarnej. Będzie można również wybrać się w wirtualną podróż do Arktyki dzięki goglom VR i zapoznać się z ekwipunkiem wykorzystywanym przez polarników do pracy w terenie. A po rozrywce intelektualnej przewidziano poczęstunek: lody.

Podczas wydarzenia będzie także możliwość odwiedzenia stoisk organizacji i instytucji związanych z badaniami polarnymi w Polsce, m.in. Zakładu Biologii Antarktyki IBB PAN, Centrum Badań Regionów Zimnych im. A. Jahna działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim czy Instytutu Oceanologii PAN.

Festiwal Polarny jest organizowany w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL. Współorganizatorem Festiwalu Polarnego jest Wolskie Centrum Kultury. Ze szczegółowym programem wydarzenia można się zapoznać na stronie projektu EDU-ARCTIC.PL: https://edu-arctic.pl/aktualnosci/festiwal-polarny.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

  • Fot. materiały prasowe

    Centrum Modelowania Meteorologicznego: najbardziej zrozumiała pogoda pod słońcem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera