Nauka dla Społeczeństwa

04.02.2023
PL EN
27.05.2022 aktualizacja 27.05.2022

Rzeszów/Naukowcy PRz opracowali program komputerowy do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, współpracujący z logopedą. Program umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego.

Autorkami programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona są: dr inż. Barbara Wilk, inż. Małgorzata Augustyn i dr inż. Anna Szlachta z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz logopeda spoza uczelni, Ewa Nowak.

Program zdobył nagrodę diamentową PRO SOCIETAS BONO podczas Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach, które odbyły się w dniach 11-12 maja.

Jak przekazała w czwartek PAP Anna Worosz z biura prasowego Politechniki Rzeszowskiej (PRz), program umożliwia przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona na podstawie analizy sygnału mowy, zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu. Umożliwia prowadzenie okresowych badań logopedycznych, ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz planowanie przebiegu terapii.

"Wyznacza różne parametry w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas–częstotliwość, które można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona" – wyjaśniła Worosz.

Dzięki tej aplikacji chorzy mogą wykonywać ćwiczenia logopedyczne, które spowalniają proces degradacji mowy. Użytkownikami programu mają być też logopedzi czy lekarze neurolodzy.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali też projekt „Interaktywna słonecznie aktywna ściana – ISAS”, który wpisuje się w strategię inteligentnego i przyjaznego dla środowiska budownictwa.

Projekt ten także został doceniony na targach w Katowicach złotym medalem i nagrodą „Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.). Otrzymał je autor projektu dr inż. Jerzy Szyszka z Katedry Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Jak wyjaśniła Worosz, ta interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) jest rodzajem przegrody, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym użyteczności publicznej lub przemysłowym.

„Umożliwia odzyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego, ograniczając zużycie energii konwencjonalnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Interaktywna, prosta w budowie, bezobsługowa ściana, automatycznie reaguje zmianą oporu cieplnego na nasłonecznienie” – wyjaśniła Worosz. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023