Buda: rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister Waldemar Buda podpisał w środę deklarację "Szóstka dla biotechnologii" ze Związkiem Firm Biotechnolgicznych BioForum - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny - mówił Buda.

W środę podczas konferencji CEBioForum 2022 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał deklarację o nazwie "Szóstka dla biotechnologii", która ma na celu wzmacnianie sektora biotechnologii i współpracę w tym zakresie. Resort przypomniał, że obecnie w Polsce działa około 190 firm z tej branży, a wartość rynku biotechnologii przekroczyła 2 mld złotych.

"Rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny w perspektywie średnioterminowej, a wydarzenia na świecie, w tym pandemia Covid-19, pokazały, jak wielkie perspektywy dla inwestorów oferuje branża biotechnologiczna. Polski rząd, w tym MRiT współpracuje z tym sektorem i prowadzi działania mające na celu jego rozwój" - powiedział Buda.

Zapisy deklaracji obejmują: koordynację działań i wzmacnianie wsparcia instytucjonalnego mającego na celu poprawę konkurencyjności sektora biotechnologicznego w Polsce; budowanie ekosystemu przyjaznego innowacjom i inwestycjom w sektorze biotechnologicznym; promowanie osiągnięć polskiej myśli biotechnologicznej w tym poprzez wsparcie internacjonalizacji; dbanie o równe szanse rozwoju podmiotów działających na rynku biotechnologii w Polsce; identyfikowanie bieżących wyzwań branży oraz instrumentów wsparcia; promowanie działań podnoszących świadomość w zakresie roli biotechnologii w rozwoju polskiej gospodarki, a także podejmowanie wspólnych wysiłków na rzecz jej dalszego dynamicznego rozwoju w kluczowych dla dobrostanu społeczeństwa obszarach.

Minister Buda podkreślił, że "ostatnie trzy lata to rekordowe inwestycje w polskie startupy".

"W 2021 r. inwestycje wyniosły 3,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 71 proc. w stosunku do 2020 r. To zdecydowana zmiana trendu, ponieważ do 2018 r. wartość inwestycji dokonywanych przez fundusze VC na polskim rynku wyniosła ok. 200 mln zł" - napisano na stronie ministerstwa.

CEBioForum to coroczne wydarzenie naukowe i biznesowe, któremu towarzyszą targi dla sektora biotechnologicznego. Tegoroczna, jubileuszowa 20. edycja CEBioForum odbywa się w dniach 25-26 maja 2022 r.

W forum CEBioForum uczestniczą przedstawiciele świata nauki, startupów, inwestorzy, firmy działające w biotechnologii, zajmujące się tworzeniem, wdrażaniem i zastosowaniem rozwiązań biotechnologicznych w medycynie i farmacji, rolnictwie i ochronie środowiska. (PAP)

neh/ mk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera