Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
24.05.2022 aktualizacja 24.05.2022

Oceaniczne głębiny ocieplają się

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Oceany pochłaniają dużą część ciepła powstającego w efekcie cieplarnianym, znaczna jego ilość trafia na duże głębokości. Zmiany temperatury mogą nie tylko podnieść poziom wód, ale też zaburzyć prądy, chemię mórz, natlenienie i ekosystemy.

Oceany pochłonęły 90 proc. wytworzonego w wyniku działań człowieka ciepła.

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu Zachodniej Bretanii pokazało, że np. w subtropikalnym rejonie północnego Atlantyku ponad 60 proc. ciepła związanego ze zmianami klimatu w latach 1850-2018 jest przechowywane na dużych głębokościach, poniżej 700 m.

Co więcej, do 2050 roku oceaniczne głębiny mają się ocieplić o kolejne 0,2 st. C.

„Podczas gdy nasza planeta się ogrzewa, ważne jest, aby zrozumieć, jak dodatkowe ciepło jest pochłaniane przez ocean i rozprowadzane w jego wnętrzu od powierzchni aż po dno. W ocenie nierównowagi energetycznej Ziemi istotne jest uwzględnienie oceanicznych głębin” - wyjaśnia Uniwersytetu Zachodniej Bretanii z Uniwersytetu w Exeter.

„Oprócz pokazania, że głębokie warstwy oceanu przechowują dużą część dodatkowego ciepła, nasze badania wskazują, że prądy rozprowadzają energię do różnych regionów. Odkryliśmy, że ta redystrybucja jest kluczowa dla ocieplenia północnego Atlantyku” - dodaje ekspertka.

Badacze analizowali w swojej pracy atlantycką południkową cyrkulację wymienną (AMOC) - system prądów, który działa trochę jak taśmociąg, przenosząc ciepłą wodę z tropików na północ, gdzie zimniejsza, gęstsza woda opada głębiej i powoli przemieszcza się na południe.

Właśnie ten system, jak się okazuje ogrywa kluczową rolę w transferze ciepła między regionami.

Obecnie dodatkowe ciepło pochodzące z południowej półkuli nabrało znaczenia dla północnej części Atlantyku - stanowi jedną czwartą dodatkowej energii cieplnej w tym rejonie.

Wzrost temperatur, oprócz podniesienia poziomu wody może tymczasem mieć różnorodne konsekwencje, takie jak zaburzenie prądów morskich, chemii wód, obniżenie poziomu tlenu, uszkodzenie ekosystemów.

Więcej informacji:

https://www.nature.com/articles/s43247-022-00443-4 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022