Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
18.05.2022 aktualizacja 18.05.2022

Fizycy z UW na 4. miejscu na Międzynarodowym Turnieju Fizyków 2022

Źródło: Wydział Fizyki UW Źródło: Wydział Fizyki UW

Reprezentacja Wydziału Fizyki UW zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Międzynarodowego Turnieju Fizyków IPT 2022. W zawodach, rozegranych w dniach 9-14 maja w kolumbijskiej Bucaramandze, rywalizowało 15 drużyn z całego świata.

Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki I i II stopnia z całego świata. Turniej odbywa się w formie tzw. pojedynków, czyli debat naukowych, podczas których uczestnicy prezentują rozwiązanie danego problemu fizycznego lub fizyczno-technicznego.

W tym roku turniej rozegrano w Universidad Industrial de Santander w kolumbijskiej Bucaramandze.

Uczestnicy zmierzyli się z takimi zagadnieniami, jak zbadanie, czy kształt i parametry krateru po kropli deszczu na piasku pozwala odtworzyć parametry kropli, w jakich warunkach upuszczona kreda nie złamie się czy też, dlaczego przy zderzeniu dwóch stalowych kul, na umieszczonej między nimi folii aluminiowej powstają koncentryczne zafalowania.

Zgodnie z zasadami konkursu, każda drużyna występuje w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. Zwycięża ten zespół, który najlepiej zaprezentuje wyniki eksperymentów i obroni je.

Drużyna Koła Turnieju Fizyków UW zakwalifikowała się do półfinału rozgrywek, w którym zmierzyła się z reprezentantami Szwecji i Szwajcarii. Ostatecznie reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju.

Zwycięzcą została reprezentacja Francji, na podium stanęli też zawodnicy z Brazylii (II miejsce) oraz Szwajcarii (III miejsce).

„Drużyna Wydziału Fizyki UW sprawdziła się doskonale w turnieju gromadzącym drużyny z najlepszych uniwersytetów z całego świata. Uczestnicy zawodów mierzyli się z zdaniami, które są bardzo trudne dla zawodowych fizyków. Świadczy to o tym, że Wydział Fizyki skutecznie przyciąga wybitnie uzdolnionych młodych ludzi i stwarza im dobre warunki do rozwoju” – skomentował dr Krzysztof Turzyński z Wydziału Fizyki UW, przewodniczący polskiej reprezentacji.

„Polska drużyna do udziału w mistrzostwach przygotowała się przez kilka miesięcy. – Poza budowaniem modeli teoretycznych, projektowaniem symulacji komputerowych i przeprowadzaniem doświadczeń musieliśmy nauczyć się pracować zespołowo, a także przygotować się do prezentacji i obrony wyników naszych eksperymentów”– powiedział Stanisław Rakowski, jeden z członków drużyny.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu rozwiązań zadań turniejowych, zarówno tych przygotowanych i przedstawionych przez drużynę naszego wydziału, jak i inne drużyny uczestniczące turnieju” – podsumował dr Turzyński.

„Celem rozgrywek jest nie tylko naukowa rywalizacja, ale także integracja z rówieśnikami i międzynarodowa wymiana doświadczeń. Mimo ogromnych emocji związanych ze startem w turnieju i zaciętej rywalizacji podczas rozgrywek, udało nam się nawiązać znajomości z zawodnikami z innych krajów. Dyskusje z kimś z zupełnie innego środowiska naukowego o problemie, nad którym oboje spędziliśmy kilka miesięcy pracy są bardzo inspirujące. Była to znakomita okazja, by zaznajomić się z realiami pracy naukowej w międzynarodowym gronie” – podkreślił Stanisław Rakowski.

W tegorocznej edycji turnieju wzięły udział drużyny z 15 państw świata: Szwajcarii, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Chorwacji, Szwecji, Słowenii, Holandii, Włoch, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz z Polski.

PAP - Nauka w Polsce

uka/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023