Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
29.04.2022 aktualizacja 29.04.2022

Przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową Copernicus 2022

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Sascha Feuchert z Uniwersytetu w Gießen zdobyli Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową Copernicus 2022 za wspólnie prowadzone badania nad Holokaustem - poinformowała w czwartek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Nagroda jest przyznawana przez FNP i niemiecką fundację badawczą Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Laureaci konkursu wyłaniani są przez jury złożone z uczonych reprezentujących polskie i niemieckie środowisko naukowe.

W tym roku jury nagrodziło osiągnięcia prof. Saschy Feucherta i prof. Krystyny Radziszewskiej w obszarze badań nad Holokaustem.

"W opinii jury, badania laureatów nad świadectwami literackimi z getta żydowskiego w Łodzi (Ghetto Litzmannstadt) – drugiego największego getta w Polsce pod niemiecką okupacją – znacząco przyczyniły się do rekonstrukcji obrazów życia codziennego i kultury żydowskiej w getcie. Jury szczególnie doceniło pięciotomową publikację Kronika Getta opracowaną przy współudziale innych pracowników naukowych, jak również Encyklopedię Getta" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Wskazano, że wydania te, opatrzone komentarzami i przypisami, to zapiski tworzone wspólnie przez mieszkańców żydowskiego getta, które służą zarówno dokumentacji wydarzeń historycznych, takich jak deportacje, ale też zachowaniu historii kultury żydowskiej. Zdaniem jury mają one fundamentalne znaczenie dla badań nad żydowskim życiem w getcie, ale też stanowią istotną podstawę dla poszukiwania odpowiedzi na pytania, które wybiegają daleko poza badanie literatury - napisano.

Prof. Feuchert i prof. Radziszewska współpracują ze sobą od lat 90-tych. Z biegiem czasu zapoczątkowana przez nich bilateralna współpraca rozwinęła się w rozbudowaną międzynarodową sieć współpracujących ze sobą badaczy z różnych dyscyplin.

Nagroda Copernicus przyznawana jest przez DFG i FNP od 2006 r. co dwa lata. Może być przyznana parze współpracujących ze sobą naukowców z Polski i z Niemiec. Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), a jej celem jest promowanie osiągnięć badawczych, będących efektem ścisłej współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i z Niemiec. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. euro. Jest ona przyznawana w równych częściach przez obie organizacje; każdy z laureatów otrzymuje połowę kwoty i może ją wykorzystać na dalsze badania naukowe i wzmacnianie współpracy polsko-niemieckiej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024