Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Otwarto Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

27.04.2022. Budynek nowo otwartego Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki nr 3 PUM w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
27.04.2022. Budynek nowo otwartego Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki nr 3 PUM w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otwarto oficjalnie w środę. Jednostka ma służyć przede wszystkim studentom i kadrze akademickiej na kierunku farmacja.

"Obiekt będzie służyć lepszej jakości nauczania i lepszym warunkom studiowania (…). Jestem bardzo dumny z rozwiązań technicznych, ale też z rozkładu merytorycznego sal dydaktycznych, ćwiczeniowych i zadowolony ze sprzętu, który pozyskaliśmy, a który ma służyć dydaktyce – to najnowocześniejszy sprzęt, to także aparatura naukowo-badawcza" – powiedział w środę dziennikarzom rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński.

Sale ćwiczeń, laboratoria, multimedialna sala wykładowa, a także strefy relaksu dla studentów usytuowane są na dwóch poziomach. Jak podkreślił rektor, budynek został tak zaprojektowany, aby w razie potrzeby można było dobudować trzecią kondygnację.

W centrum znalazły się laboratoria i sale dydaktyczne wyposażone m.in. w wagi analityczne, wirówki, suszarki, myjki ultradźwiękowe, zmywarki laboratoryjne czy mieszadła magnetyczne oraz zestawy i systemy aparaturowe, które mają być wykorzystywane w zaawansowanych procesach naukowych, badawczych i dydaktycznych.

Budynek zasilany jest w ciepło i chłód przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, za pomocą kaskady czterech gruntowych pomp ciepła. Ma też systemy wentylacji mechanicznej, w których zastosowany został tzw. free cooling, który w porze letniej pozwala na przewietrzenie budynku ze stuprocentową wydajnością układów wentylacyjnych w godzinach występowania najniższych temperatur w ciągu doby.

"Myślę, że wszyscy nie tylko mamy wrażenie, ale także pewność, jak bardzo Pomorski Uniwersytet Medyczny zmienia się w ostatnich latach – oczywiście przez środki finansowe, ale aby te środki finansowe tutaj do Szczecina, na Pomorze Zachodnie, do PUM, wpływały, musi być dobry gospodarz, a ten – w postaci pana rektora - jest” – powiedział podczas uroczystości otwarcia centrum wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Koszt budowy i wyposażenia w aparaturę naukowo-badawczą Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki nr 3 wyniósł nieco ponad 49 mln zł – blisko 37 mln zł to dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozostała kwota to wkład własny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera