Nauka dla Społeczeństwa

08.02.2023
PL EN
22.04.2022 aktualizacja 22.04.2022

Białystok/Trwa rejestracja na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Źródło: mat. prasowe Źródło: mat. prasowe

Na prezentacje, warsztaty i pokazy XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki można zarejestrować się do 30 kwietnia. Naukowcy spotkają się z publicznością na popularyzatorskich wydarzeniach od 7 do 13 maja oraz poprzez kanał YouTube Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Medycynie transplantacyjnej poświęcone będą wykłady inauguracyjne festiwalu, zaplanowane na sobotę 7 maja w Pałacu Branickich w Białymstoku. O transplantologii w historii opowie dr Magdalena Muskała, kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji UMB. Transplantologię w praktyce zaprezentuje dr hab. Jerzy Głowiński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji UMB. Można będzie porozmawiać z pacjentem po przeszczepie nerki - Eugeniuszem Chwiedosikiem. Na pytanie, czy da się od nowa zbudować ludzkie narządy, odpowie prof. dr hab. Marcin Moniuszko, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB. Rozpoczęcie festiwalu uświetni występ artystyczny Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Tomasza Witka.

W niedzielę 8 maja odbędzie się Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku (w godz. 10-16), a na nim: warsztaty, pokazy, eksperymenty, dodatkowo strefa zabaw i animacji.

W kolejnym tygodniu roboczym, od 9 do 13 maja festiwal będzie trwał na wszystkich uczelniach partnerskich. Decyzją Kolegium Środowiskowego Rektorów Szkół Wyższych funkcję koordynatora objął w tym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Współorganizatorami są: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki), Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Medyczna oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach. Do organizacji festiwalu przyłączyły się także: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach.

Podlaskie uczelnie zapraszają na największą cykliczną imprezę w Polsce północno-wschodniej, popularyzującą naukę i sztukę w sposób bardzo przystępny. I tak m.in. Politechnika Białostocka przygotowała dla publiczności festiwalu mnóstwo atrakcji, które przybliżającą prowadzone przez naukowców badania i projekty, ukazują przydatność nauk technicznych w życiu codziennym, rozpalają ciekawość świata i chęć, by wspólnie rozwijać naukę. Udział w tych wydarzeniach to okazja, aby rozwinąć pasje naukowe, spotkać się z ekspertami, a także zwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i pracownie.

Więcej informacji na temat wydarzeń w poszczególnych uczelniach można znaleźć tutaj.

Wybrane wykłady będą transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod linkiem: https://youtu.be/lZVpqY0FGoc oraz na fanpage UMB i fanpage PodlaskiFestiwalNaukiiSztuki.

Wstęp na imprezy XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na część wykładów, prezentacji oraz warsztatów obowiązują zapisy – tutaj.

Po 30 kwietnia konieczny będzie kontakt indywidualny z koordynatorami poszczególnych wydarzeń, bądź swobodne przyjście w dniu festiwalu, jednak bez gwarancji uczestnictwa.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023