Uczelnie i instytucje

Łódź/ Uniwersytet Łódzki będzie kształcić specjalistów zrównoważonego rozwoju w turystyce i rekreacji

24.02.2021. Na zdjęciu z drona kampus Uniwersytetu Łódzkiego - budynek publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (L) oraz budynek Wydziału Chemii (P). PAP/Grzegorz Michałowski
24.02.2021. Na zdjęciu z drona kampus Uniwersytetu Łódzkiego - budynek publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (L) oraz budynek Wydziału Chemii (P). PAP/Grzegorz Michałowski

Od nowego roku na Uniwersytecie Łódzkim zostaną uruchomione pierwsze i jedyne w kraju studia magisterskie na kierunku turystyka zrównoważona. Uczelnia będzie kształcić specjalistów zrównoważonego rozwoju w turystyce i rekreacji, określonego w rezolucji ONZ.

Chodzi o przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 r. rezolucję "Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030".

Studenci dwuletnich studiów zyskają wiedzę o tym, jak świadomie organizować turystykę i przestrzeń turystyczną zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju oraz globalnymi ideami takimi jak Leave No Trace, Slow Tourism, Ecotourism, Slow City, Green City, jak odpowiedzialnie i etycznie czerpać z zasobów przyrodniczych i antropogenicznych oraz jak chronić dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, dbać o swoje otoczenie w duchu poszanowania drugiego człowieka i jak tworzyć lokalne produkty turystyczne i promować lokalność.

Absolwenci kierunku mają być przygotowani do organizacji turystyki w mniejszej skali, wykorzystującej lokalny potencjał, miejscowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz działającej na rzecz lokalnej społeczności.

Wśród przedmiotów wykładanych na nowym kierunku znajdą się prowadzone w języku polskim i angielskim m.in.: problemy współczesnego świata, podstawy turystyki, globalne problemy turystyki, etyka zrównoważonego rozwoju, społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju, polityki zrównoważonego rozwoju, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w turystyce, infrastruktura w turystyce zrównoważonej, metodologia badań turystyki, metody badań ilościowych i jakościowych, planowanie przestrzenne w turystyce, strategie rozwoju turystyki.

Z kolei podczas ćwiczeń terenowych słuchacze mają realizować badania naukowe oraz poznawać przykłady realizacji celów zrównoważonego rozwoju w turystyce w wybranym regionie Polski. Będą mieć możliwość udziału w projektach badawczych i edukacyjnych w kraju i zagranicą realizujących założenia turystyki zrównoważonej.

Kierunek w trybie stacjonarnym uruchomi Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich wszystkich kierunków. Kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim co najmniej na poziomie B2.

Elektroniczna rejestracja na UŁ na studia stacjonarne na rok akademicki 2022/2023 rozpocznie się 5 maja. Kandydaci mogą aplikować na ponad 100 kierunków studiów stacjonarnych i 30 kierunków studiów niestacjonarnych.

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera