Kolejny wykład "Zapytaj fizyka” - prof. Andrzej Dragan opowie o tachionach

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

„Czy tachiony zbawią teorię kwantową?" to kolejny wykład, zorganizowany na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu "Zapytaj Fizyka". Wygłosi go prof. Andrzej Dragan.

„Zapytaj fizyka” to projekt, w ramach którego mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki UW zainteresowani mogą wysłuchać wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez naukowców i popularyzatorów nauki.

Najnowszy odbędzie się we wtorek 12 kwietnia o godz. 18:00 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, Warszawa) w sali 0.03. To pierwszy wykład, który po dłuższej przerwie odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Wykład pt. „Czy tachiony zbawią teorię kwantową?" wygłosi prof. Andrzej Dragan, który jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie prowadzi tam grupę badawczą, zajmującą się badaniem zjawisk na pograniczu kwantowej teorii pola i ogólnej teorii względności.

Jest też profesorem wizytującym na University of Singapore. Pracował także w Imperial College London, University of Nottingham, był Sekretarzem Naukowym Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej. Laureat nagród tygodnika „Polityka”, Ministra Edukacji Narodowej, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i European Science Foundation. Autor ponad 50 prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej i kwantowej teorii pola oraz podręcznika do teorii względności. Jest również autorem książki popularnonaukowej „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”.

Andrzej Dragan zdobył też tytuł Fotografa Roku brytyjskiego pisma „Digital Camera” był nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes oraz Berlin Commercial Film Festival, jest autorem wystaw m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku, Tokyo oraz wystawy wyświetlanej na fasadzie Pałacu Kultury w Warszawie. Zdobył też nagrodę Best in Show brytyjskiego magazynu „Creative Review”, Złoty Miecz KTR za debiutancki film („Dylatacja czasu”), główną nagrodę London Fashion Film Festival i kilkadziesiąt innych nagród za działalność fotograficzną, filmową, a także za komponowaną muzykę. Nigdy nie pił kawy.

Więcej - na stronach https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/andrzej-dragan-2022/ i https://www.facebook.com/events/1657683341260362/

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera