Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
31.03.2022 aktualizacja 31.03.2022

Aspiryna może ograniczać śmiertelność osób z Covid-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W obszernym badaniu wczesne podawanie aspiryny obniżało ryzyko śmierci hospitalizowanych pacjentów z umiarkowanie ciężką postacią Covid-19. Szczególnie korzystały osoby starsze i z chorobami towarzyszącymi.

Naukowcy z George Washington University donoszą, że w największym badaniu tego rodzaju aspiryna okazała się pomocna w leczeniu pacjentów z Covid-19. Chodzi o osoby hospitalizowane, ale z umiarkowanie ciężką postacią choroby.

„To nasze trzecie badanie i kulminacja 15 miesięcy pracy, w ramach której sprawdzono wpływ podawania aspiryny na pacjentów przyjmowanych do szpitala z powodu Covid-19” - mówi prof. Jonathan Chow, autor pracy opublikowanej w piśmie „JAMA Network Open”.

„Cały czas odkrywamy, że podawanie aspiryny wiąże się z lepszymi wynikami leczenia i mniejszą śmiertelnością hospitalizowanych pacjentów. Co więcej, jest ona niedroga, łatwo dostępna, a to ważne w tych częściach świata, w których kosztowne leki mogą nie być osiągalne” - dodaje specjalista.

W badaniu uczestniczyło ponad 100 tys. z umiarkowanie ciężkim Covid-19 hospitalizowanych w 64 ośrodkach. Według wyliczeń naukowców leczenie 63 osób aspiryną zapobiegało jednemu przypadkowi śmierci. Aspiryna pomagała szczególnie osobom starszym i z towarzyszącymi schorzeniami.

„Badanie to jest kluczowe dla zaopatrzenia lekarzy w skuteczną i łatwo dostępną metodę leczenia Covid-19 zmniejszającą śmiertelność osób przyjmowanych do szpitali i pomagającą ludziom w powrocie do zdrowia po potencjalnie wyniszczającej chorobie” - twierdzi dr Keith Crandall, współautor publikacji.

Więcej informacji na stronach:

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2790439?utm_source=For_The_Media&utm_medium=referral&utm_campaign=ftm_links&utm_term=032422

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34455688/ i https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33093359/ (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023