Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
23.03.2022 aktualizacja 23.03.2022

UE/ Komisja Europejska uruchomiła portal, który ma wspierać ukraińskich naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Komisja Europejska uruchomiła we wtorek portal Europejska Przestrzeń Badawcza dla Ukrainy (ERA4Ukraine), którego celem jest pomoc uciekającym z tego kraju naukowcom. Chodzi o znalezienie im zakwaterowania i pracy czy ułatwienie uznawania dyplomów naukowych.

Jak przekazała KE w komunikacie prasowym, portal skupia inicjatywy na szczeblu unijnym z podziałem na kraje oraz inicjatywy grup pozarządowych.

Strona została uruchomiona w ramach istniejącej sieci EURAXESS, która wspiera naukowców, łącząc ponad 600 ośrodków i 43 portali krajowych w państwach członkowskich UE i państwach stowarzyszonych w ramach programu "Horyzont Europa". Wszystkie informacje mają być wkrótce dostępne w języku angielskim i ukraińskim.

"Jesteśmy solidarni z naukowcami i innowatorami Ukrainy, którzy stoją w obliczu bezprecedensowych okoliczności w wyniku rosyjskiej inwazji na ich kraj" - podkreśliła unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

"Ukraińscy naukowcy i badacze wnoszą kluczowy wkład w unijne badania naukowe i innowacje. W oczekiwaniu na ratyfikację stowarzyszenia Ukrainy z programem +Horyzont Europa+ dopilnowaliśmy, aby beneficjenci już mogli otrzymać finansowanie z unijnych programów w zakresie badań naukowych i innowacji. Dzisiejsza inauguracja ERA4Ukraine to kolejne ważne działanie wspierające naszych ukraińskich partnerów" - dodała.

W zeszłym tygodniu przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) Maria Leptin zwróciła się do wszystkich 5600 beneficjentów dotacji ERBN o zapewnienie tymczasowego zatrudnienia naukowcom i pracownikom administracyjnym z Ukrainy, którzy musieli opuścić kraj. "Ta nowa inicjatywa ERBN została włączona do portalu ERA4Ukraine. Do tej pory w ciągu zaledwie kilku dni otrzymano 380 ofert" - podkreśla Komisja.

Inne inicjatywy UE w tym zakresie obejmują dostęp do Science4Refugees - istniejącej inicjatywy EURAXESS, która zapewnia uchodźcom staże, pracę w niepełnym i pełnym wymiarze godzin, a także dostęp do Europejskiej Wspólnoty Badawczej, portalu Solidarność UE z Ukrainą oraz portalu MSCA – Researchers at risk, który wspiera naukowców znajdujących się w trudnej sytuacji.

Portal ERA4Ukraine zawiera również linki do #Science4Ukraine, czyli grupy wolontariuszy – studentów i naukowców z instytucji akademickich w Europie i na całym świecie. Wolontariusze gromadzą i rozpowszechniają informacje na temat możliwości wsparcia na szczeblu uniwersyteckim, krajowym i międzynarodowym dla absolwentów i naukowców bezpośrednio powiązanych z ukraińską instytucją akademicką.(PAP)

sno/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022