Uczelnie i instytucje

Na Politechnice Białostockiej ruszą bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy - dzieci, młodzieży i dorosłych - to wspólna inicjatywa Politechniki Białostockiej i miejscowej Fundacji Dialog. Kursy mają ruszyć niebawem; od czwartku trwają zapisy.

O idei kursów, w których organizację oprócz uczelni i Fundacji Dialog zaangażowały się także inne instytucje jak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, Podlaski Urząd Wojewódzki a także podlaski urząd marszałkowski i miasto Białystok, opowiadano w czwartek na konferencji prasowej.

"Bardzo się cieszę, że inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem, mamy tak wspaniałych partnerów. Jestem przekonana, że wspólnie z partnerami, którzy zgłosili chęć współpracy z Politechniką Białostocką zorganizujemy wspaniałe kursy językowe i mam nadzieję, że dzięki nim również obywatele Ukrainy będą się czuli w naszym kraju bezpiecznie i dobrze" - mówiła na wstępie prorektor ds. kształcenia PB, dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka.

Wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB Tomasz Buczkowicz mówił, że cała inicjatywa narodziła się z jednego telefonu od znajomej, która pod swój dach przyjęła rodzinę uchodźców z Ukrainy i zapytała o możliwość nauki języka polskiego. Tak powstał pomysł, by się odezwać do instytucji, a także Fundacji Dialog, która od lat pomaga migrantom i uchodźcom.

"Ideą tego kursu jest przede wszystkim złamanie bariery językowej osób, które są naszymi gośćmi tutaj w Białymstoku, w województwie" - mówił Buczkowicz. Podkreślił, że nie będzie to kurs certyfikowany, a kurs, który ma pomóc uchodźcom w codziennej komunikacji. Kurs ma trwać 20 godzin, zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy.

Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy już się zgłosili. Buczkowicz powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli, a następnie będą mogły ruszyć kursy, które będą odbywać się w salach liceum PB.

Za zapisy odpowiada Fundacja Dialog. Jak mówiła asystentka cudzoziemca Fundacji Dialog Julija Kościna, organizacja ma już 60 zgłoszeń chętnych na taki kurs.

Kościna pracuje jako asystent od kilku lat. Mówiła, że pytanie o możliwość nauki języka to jedno z pierwszych, które zadają cudzoziemcy. "Przyjeżdżając tutaj szukają najpierw dachu nad głową, wyżywienia, ubrań, a tak naprawdę drugie, trzecie pytanie jest o język, bo komunikacja daje większą pewność. To jest podstawowa, bazowa potrzeba każdego migranta: chęć bycia zrozumianym i chęć wypowiadania się, wypowiadania swoich potrzeb" - mówiła Kościna.

Na kurs mogą zgłaszać się osoby w różnym wieku na adres mailowy: ukraina@fundacjadialog.pl lub na numer telefonu: +48 85 742 40 41, +48 664 765 111.

Plakaty z informacją o kursach pojawiły się m.in. w punkcie informacyjno-recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy działającym na dworcu PKP w Białymstoku - poinformował wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Dodał, że informacja ma być przekazywana także przez infolinię Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego a także w ośrodkach, w których zakwaterowani są uchodźcy.

Informację o poszukiwanych nauczycielach chcących uczyć języka polskiego uchodźców rozesłała do szkół Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Takie informacje ma też przekazać do swoich placówek Urząd Miejski w Białymstoku.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera