Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
17.03.2022 aktualizacja 17.03.2022

Politechnika Krakowska wyraża solidarność z Ukrainą i wstrzymuje kontakty ze stroną rosyjską

31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Senat Politechniki Krakowskiej podjął w środę uchwałę w sprawie solidarności z Ukrainą. Uczelnia zadecydowała także o zaprzestaniu współpracy z Federacją Rosyjską i wstrzymaniu kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

Jak przekazała rzeczniczka uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senat i Rektor PK zadeklarowali w uchwale pomoc studentom, doktorantom i pracownikom z Ukrainy oraz ich rodzinom.

W przyjętej uchwale władze uczelni w imieniu całej społeczności akademickiej wyraziły pełną solidarność z Ukrainą w obliczu wojny wywołanej napaścią ze strony Rosji.

„Pragniemy przekazać społeczeństwu Ukrainy wyrazy najgłębszego współczucia z powodu tej tragedii oraz zapewnić o naszej gotowości niesienia pomocy i o naszym wsparciu. W szczególności deklarujemy pomoc wszystkim studentom, doktorantom i pracownikom z Ukrainy oraz ich rodzinom, a także naszym przyjaciołom i kolegom z ukraińskiego środowiska akademickiego” - głosi uchwała.

„Brutalne działania sił rosyjskich na terenie Ukrainy oraz kłamliwą propagandę autorytarnych władz Rosji uznajemy za łamanie elementarnych zasad humanizmu, standardów współpracy między suwerennymi państwami oraz za zagrożenie dla pokoju w Europie i na świecie” - wskazano.

Władze PK wyraziły nadzieję, że „dzięki bohaterskiej postawie narodu ukraińskiego i przy wsparciu wszystkich ludzi dobrej woli uda się uchronić ludność Ukrainy przed dalszymi skutkami wojny, obronić suwerenność tego kraju i przywrócić trwały ład międzynarodowy”.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024