Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
16.03.2022 aktualizacja 16.03.2022

Lek antyseptyczny równie skuteczny co antybiotyki w leczeniu zakażeń dróg moczowych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Antyseptyczny hipuran metenaminy zapobiega nawracającym infekcjom dróg moczowych u kobiet równie skutecznie, co antybiotyki - informuje „British Medical Journal“.

Ponad połowa kobiet przebywa w swoim życiu co najmniej jedną infekcję dróg moczowych (ZUM), a nawrót takiej infekcji występuje w co czwartym przypadku. Aktualne wytyczne (na przykład brytyjskiego National Institute for Health and Care Excellence) zalecają codzienne stosowanie niskich dawek antybiotyków jako standardowe leczenie zapobiegawcze nawrotów ZUM.

Jednak długotrwałe stosowanie antybiotyków sprzyja występowaniu opornych na nie szczepów bakterii. Dlatego potrzebne są alternatywne leki przeciwbakteryjne, niebędące antybiotykami.

Takim lekiem jest na przykład hipuran metenaminy, który powstrzymuje rozwój niektórych bakterii, co pozwala przywrócić sterylność moczu. Dotychczasowe badania nie dawały jednak jednoznacznych wyników.

Zespół z Newcastle-upon-Tyne Hospitals NHS Foundation Trust postanowił sprawdzić, czy hipuran metenaminy jest skuteczną alternatywą dla standardowego leczenia antybiotykami w zapobieganiu nawrotom ZUM u kobiet. W badaniu wzięło udział 240 kobiet w wieku powyżej 18 lat z nawracającymi ZUM wymagającymi leczenia profilaktycznego. Przed badaniem pacjentki te doświadczały więcej niż sześciu epizodów ZUM rocznie.

Uczestniczki badania zostały zrekrutowane między czerwcem 2016 a czerwcem 2018 i losowo przydzielone do grupy otrzymującej przez 12 miesięcy antybiotyk lub hipuran metenaminy.

W okresie 12 miesięcy częstość ZUM wynosiła 0,89 epizodu na osoborok w grupie antybiotyków i 1,38 w grupie metenaminy – bezwzględna różnica 0,49 epizodu na jedną osobę w skali jednego roku. Poziom działań niepożądanych oraz satysfakcja z leczenia były podobne jak w przypadku codziennie podawanych antybiotyków.

Jak zaznaczyli autorzy, tak niewielka różnica pomiędzy obiema grupami sugeruje że metenamina nie była gorsza niż antybiotyki w zapobieganiu ZUM, a stosowanie leku antyseptycznego jako alternatywy dla antybiotyków może również pomóc w rozwiązaniu globalnego problemu oporności na antybiotyki.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022