Dziesięć uczelni z Europy, wśród nich Politechnika Białostocka, znalazło się w międzynarodowym konsorcjum ACROSS. Głównym celem utworzonego konsorcjum jest złożenie wniosku w konkursie na Uniwersytet Europejski - poinformowała białostocka uczelnia.
Uczelnie, które weszły w skład konsorcjum to: Chemnitz University of Technology (Niemcy) – w roli lidera, University of Perpignan (Francja), Université of Girona (Hiszpania), University of Lleida (Hiszpania), University of Ruse (Bułgaria), University of Craiova (Rumunia), Rezeknes Academy of Technology (Łotwa), University of Nova Gorica (Słowenia), University of Udine (Włochy) oraz Politechnika Białostocka (Polska).
"Utworzenie konsorcjum ACROSS 'European Cross Border University' zostało sformalizowane 7 marca 2022 r., jednak prace nad jego powołaniem i sformułowaniem wniosku konkursowego trwają od wielu miesięcy. Połączenie sił 10 uczelni z różnych krajów Europy zaowocowało wymianą doświadczeń, które przełożą się na umiędzynarodowienie i unowocześnienie kształcenia studentów oraz doktorantów w duchu zrównoważonego rozwoju, jak również podniesienie kompetencji kadry akademickiej" – podkreślała dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej, cytowana w prasowym komunikacie.
ACROSS zakłada opracowanie podstaw działania unikalnej, europejskiej uczelni, począwszy od zasad działania uniwersytetu, poprzez nowe programy kształcenia w formule podwójnego i wspólnego dyplomowania w języku angielskim. Pozwoli także na wdrożenie nowoczesnych, efektywnych metod kształcenia w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym z poszczególnych regionów.
"Uniwersytet Europejski w swoim założeniu będzie umożliwiał swobodny przepływ studentów i kadry między dziesięcioma uczelniami zlokalizowanymi na terenach przygranicznych, odpowiadając na wyzwania i potrzeby naszych regionów, a także umożliwiając dalsze umiędzynarodowienie działań Politechniki Białostockiej" – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Konsorcjum przygotowuje obecnie wniosek projektowy w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach Programu Erasmus+. Maksymalna wartość dofinansowania organizacji działalności nowych uniwersytetów europejskich wynosi 14,4 mln euro.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.