Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
04.03.2022 aktualizacja 04.03.2022

IBS PAN zawiesza współpracę naukową z jednostkami z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Instytut Biologii Ssaków PAN zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej iBiałorusi. "Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, np. z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina" – poinformował instytut w mediach społecznościowych.

"W związku z militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przy współudziale Republiki Białorusi, informujemy, że Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi" – czytamy na anglojęzycznym profilu IBS PAN w Białowieży na FB.

Instytut uzasadnia, że decyzja ta "jest wyrazem solidarności z Narodem Ukraińskim, który stał się obiektem bezprecedensowej, nieusprawiedliwionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. W ramach działań wojennych wobec sąsiedniego kraju niszczone są miasta i giną niewinni ludzie, a terror siany w Ukrainie przez rosyjskiego najeźdźcę nasila się z każdym dniem i jest coraz poważniejszy w skutkach. Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, na przykład z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina, zlokalizowanego w mieście, które wczoraj zostało bezlitośnie zbombardowane przez rosyjską armię".

"Rozumiemy, że świata nauk przyrodniczych nie można utożsamiać z decyzjami politycznymi, a znaczna część rosyjskich i białoruskich naukowców sprzeciwia się działaniom militarnym, jednak w sytuacji gdy mają miejsce akty bestialskiej przemocy dokonywanej na naszych oczach przez rosyjską armię na ludności cywilnej, nie możemy kontynuować formalnej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi jednostkami naukowymi. Dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu umów ze wszystkimi naszymi rosyjskimi i białoruskimi partnerami ze skutkiem natychmiastowym. Ten gest solidarności z Narodem Ukraińskim nie zatrzyma machiny wojennej, ale jest naszym obowiązkiem" – informuje instytut. (PAP)

zan/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022