Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
02.03.2022 aktualizacja 02.03.2022

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej

02.03.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 2 bm. Prezydent skieruje do Sejmu RP projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej. PAP/Radek Pietruszka 02.03.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 2 bm. Prezydent skieruje do Sejmu RP projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej. PAP/Radek Pietruszka

Projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej skierował w środę do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększać jej konkurencyjność – poinformował prezydent.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość skierowania do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o Akademii Kopernikańskiej. W uroczystości wziął udział również szef MEiN Przemysław Czarnek.

Prezydent Duda podkreślił, że projekt ustawy przygotowany był wspólnie przez resort edukacji i nauki oraz przez Kancelarię Prezydenta. Dodał, że prace nie były łatwe.

"Ale muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni. Przygotowaliśmy wspólnie projekt ustawy, który w jakimś sensie stanowi domknięcie reform, które do tej pory były prowadzone, gdzie powstało Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, sieć Łukasiewicz. Teraz Akademia Kopernikańska, która zarazem pociągnie za sobą (...) Szkołę Główną Mikołaja Kopernika" – powiedział prezydent.

Duda powiedział, że za rok, 19 lutego, będzie obchodzono 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. "Śmiało można powiedzieć, że rozsławiał wtedy Polskę na świecie, dlatego też ten projekt, ta akademia, ta nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej, zwiększeniu jej konkurencyjności. Ma służyć także rozwijaniu współpracy międzynarodowej" – wyliczał.

Duda mówił, że Akademia ma też zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Zapewnił, że nowo powstała instytucja będzie miała wiele różnych form finansowania "znakomitych badań naukowych".

"Będą stypendia kopernikańskie, będą granty Mikołaja Kopernika, będą wreszcie nagrody kopernikańskie, które będą wręczane corocznie, niebagatelne, bo projekt przewiduje, że będzie to 500 tys. zł dla naukowca indywidualnie za ważne, istotne osiągnięcie naukowe" – powiedział.

Prezydent podziękował szefowi MEiN Przemysławowi Czarnkowi za realizację idei powołania Akademii Kopernikańskiej.

"Mam nadzieję, że Sejm i Senat w szybkim tempie bez zwłoki tę ustawę uchwalą i przepisy będą mogły wejść w życie" – zaznaczył Duda.

PAP - Nauka w Polsce, Mikołaj Małecki, Szymon Zdziebłowski

mml/ szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023