Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu potępił agresję Rosji na Ukrainę i wyraził solidarność z narodem ukraińskim. Naukowcy zaapelowali jednocześnie do rosyjskiego środowiska akademickiego o podjęcie kroków w celu pokojowego zakończenia działań wojennych.
We wtorek Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu podjął uchwałę, w której stanowczo potępił agresję Rosji na Ukrainę.
„Nie ma i nie może być naszej zgody na działania uderzające w fundamentalne wartości: życia, wolności, prawdy, bezpieczeństwa społecznego. Te działania dotykają bezpośrednio przedstawicieli naszej wspólnoty - studentów, pracowników, zaprzyjaźnionych naukowców z wielu ukraińskich uniwersytetów” - napisano w uchwale.
„W tej trudnej chwili w imieniu reprezentowanej przez nas społeczności wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim, który z ogromnym poświęceniem broni swojej wolności. Wykonując zawody medyczne, każdego dnia stoimy na straży zdrowia i życia naszych pacjentów. Nie możemy obojętnie patrzeć na dramat ludności cywilnej, ale też wojsk toczących bratobójczą walkę” - czytamy w uchwale senatu.
Senatorowie zadeklarowali swoje wsparcie przedstawicielom władz administracji rządowej i samorządowej koordynującym w regionie Dolnego Śląska działanie w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców i uchodźców.
„Jako naukowcy kierujemy się prawdą i budujemy wnioski na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań i analiz. Prawda jest obiektywna, dlatego Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu apeluje do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków zmierzających do pokojowego zakończenia działań wojennych. Tylko pokój jest gwarancją globalnego rozwoju nauki i efektywnej współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi” - napisali senatorowie uczelni medycznej.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.