Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
02.03.2022 aktualizacja 02.03.2022

Wrocław/ Senat uczelni medycznej potępił agresję Rosji na Ukrainę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu potępił agresję Rosji na Ukrainę i wyraził solidarność z narodem ukraińskim. Naukowcy zaapelowali jednocześnie do rosyjskiego środowiska akademickiego o podjęcie kroków w celu pokojowego zakończenia działań wojennych.

We wtorek Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu podjął uchwałę, w której stanowczo potępił agresję Rosji na Ukrainę.

„Nie ma i nie może być naszej zgody na działania uderzające w fundamentalne wartości: życia, wolności, prawdy, bezpieczeństwa społecznego. Te działania dotykają bezpośrednio przedstawicieli naszej wspólnoty - studentów, pracowników, zaprzyjaźnionych naukowców z wielu ukraińskich uniwersytetów” - napisano w uchwale.

„W tej trudnej chwili w imieniu reprezentowanej przez nas społeczności wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim, który z ogromnym poświęceniem broni swojej wolności. Wykonując zawody medyczne, każdego dnia stoimy na straży zdrowia i życia naszych pacjentów. Nie możemy obojętnie patrzeć na dramat ludności cywilnej, ale też wojsk toczących bratobójczą walkę” - czytamy w uchwale senatu.

Senatorowie zadeklarowali swoje wsparcie przedstawicielom władz administracji rządowej i samorządowej koordynującym w regionie Dolnego Śląska działanie w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców i uchodźców.

„Jako naukowcy kierujemy się prawdą i budujemy wnioski na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań i analiz. Prawda jest obiektywna, dlatego Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu apeluje do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków zmierzających do pokojowego zakończenia działań wojennych. Tylko pokój jest gwarancją globalnego rozwoju nauki i efektywnej współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi” - napisali senatorowie uczelni medycznej.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022