Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Wrocławski zamroził współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego w przyjętej uchwale zamroził do odwołania współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi – podała we wtorek wrocławska uczelnia.

W przyjętej uchwalę potępiono rosyjską agresję, „haniebną napaść na bratni Naród Ukraiński”.

„Naszym przyjaciołom – uczelniom i naukowcom ukraińskim – deklarujemy stałe wsparcie i pomoc. Jednocześnie zwracamy się do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej, w szczególności współpracujących z Uniwersytetem Wrocławskim uczelni w Sankt-Petersburgu, Moskwie, Tomsku, Irkucku, Omsku, o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Współpraca naukowa ma wymiar globalny i apolityczny, nie może jednak służyć wspieraniu dyktatur, które zagrażają już dziś naszym sąsiadom, a jutro – zagrożą nam” – napisano w uchwale.

Wrocławska uczelnia poinformowała również, że w jej murach został powołany Uniwersytecki Komitet „Solidarni z Ukrainą”. „Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła nasz świat. Zmieniła też Uniwersytet. Od pierwszych godzin wojny działamy na rzecz naszych ukraińskich studentów, doktorantów, pracowników i ich rodzin, włączamy się także w wielką falę akcji pomocowych w naszym mieście i w regionie” – napisano w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Jak podano, w pierwszej kolejności pomoc komitetu skoncentruje się na sprawach dotyczących bezpośrednio członków społeczności uczelnianej – studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy. Na stronie internetowej uni.wroc.pl uruchomiono serwis Akademicki Most Ukraina, skierowany przede wszystkim do tych, którzy potrzebują wsparcia, a także dla tych, którzy mogą go udzielić.

Wsparcie ma być też kierowane do osób z uczelni lwowskich i charkowskich. Chodzi na przykład o udzielenie im schronienia w Polsce.

Uniwersytet Wrocławski chce też oferować uchodźcom z Ukrainy pomoc prawną, językową i psychologiczną. Od piątku na ul. Kuźniczej we Wrocławiu uczelnia chce otworzyć pierwszy punkt informacyjny.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera