Włochy/ Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Włoski Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją i oferuje wsparcie naukowcom z Ukrainy - ogłosiła w poniedziałek prezes tej instytucji Maria Chiara Carrozza. "W tym roku - dodała - nie odnowimy umów z instytucjami akademickimi i badawczymi Federacji Rosyjskiej".

Włoski Komitet zawiesza realizację wszelkich umów i misje w Rosji.

Prezes Carrozza, cytowana przez Ansę, podkreśliła, że Unia Europejska wprowadziła sankcje, poprzez które nie chce dopuścić do tego, by legalna współpraca badawcza doprowadziła do udzielenia "mimowolnego wsparcia dla działań militarnych".

"Ten tymczasowy krok jest nieuchronny, by wesprzeć ukraińską wspólnotę badawczą i wyrazić brak zgody naszej sieci naukowej dla wszelkich form przemocy" - stwierdziła prezes włoskiego Komitetu Badań Naukowych.

Zaznaczyła również: "Oczywiście nie oznacza to w żadnym razie zamknięcia wobec rosyjskiej wspólnoty naukowej i jej badaczy, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za to, co się dzieje z którą wyrażamy naszą pełną solidarność w tym bardzo trudnym momencie".

Szefowa Komitetu poinformowała, że we współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Nauki w Rzymie podejmuje działania na rzecz pomocy dla ukraińskich studentów, badaczy i profesorów uniwersyteckich; od stypendiów po gościnę.

Wcześniej, w konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę władze włoskiego regionu Lacjum podjęły decyzję o przerwaniu współpracy rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani z moskiewskim Instytutem Gamalei w sprawie testów nad rosyjską szczepionką przeciwko Covid-19, Sputnik V.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera