Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
24.02.2022 aktualizacja 24.02.2022

Rektor UWM: opowiadamy się po stronie barbarzyńsko zaatakowanych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jako członkowie wspólnoty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jesteśmy solidarni z tymi, którzy doświadczają agresji, opowiadamy się po stronie barbarzyńsko zaatakowanych i gotowi jesteśmy udzielić im wsparcia- zwrócił się do narodu ukraińskiego rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

W oświadczeniu przesłanym w czwartek rektor uczelni napisał, że "jest wstrząśnięty sytuacją, której jesteśmy świadkami".

"Chciałoby się powiedzieć: +nie wierzę+. Nie wierzę, że obudziliśmy się dzisiaj w nowej rzeczywistości, w której tuż obok nas trwa wojna. Nie wierzę, że ktoś podniósł rękę na to, co mamy najcenniejszego: pokój na świecie. Jestem przekonany, że będę głosem naszej Społeczności Akademickiej, kiedy powiem, że sprzeciwiamy się wszelkim formom przemocy i agresji"- wskazał.

Dodał, że "jako ludzie nauki robimy przecież wszystko, by nasze działania służyły rozwojowi świata, którego fundamentami są szacunek, wolność i pokój".

Zwracając się do studentów i pracowników pochodzenia ukraińskiego podkreślił, że "społeczność akademicka jest z nimi myślami i towarzyszymy im w trosce o bliskich, którzy przebywają w zaatakowanym kraju".

"Pamiętajcie, że Uniwersytet jest czymś więcej niż miejscem waszej pracy i nauki" - podkreślił. Zadeklarował "wszelką gotowość i wsparcie dla osób chcących kontynuować studia lub prowadzić badania naukowe w Polsce". (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023